Co ma wspólnego pomidor z bakterią, czyli Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

Chcesz zbudować dinozaura, stworzyć  kosmetyki do makijażu albo rozwiązać kryminalną zagadkę? Wszystko to i jeszcze więcej będzie możliwe na XVIII Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki, organizowanym dzięki współpracy poznańskich uczelni. Trzydniowe święto akademickie rozpoczyna się 14 kwietnia i ma przyciągnąć w tym roku aż 40 tysięcy odwiedzających.

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki to wyjątkowe wydarzenie, nastawione na popularyzację nauki wśród społeczności Poznania i okolic oraz gości z całej Polski. Mimo że impreza organizowana jest przez środowisko akademickie, kierowana jest do osób w każdym wieku. Tegoroczna edycja ma do zaoferowania aż 700 spotkań, które obejmują liczne wykłady i laboratoria, pokazy oraz działania artystyczne.

– Z roku na rok próbujemy rozszerzyć materiał, tak aby to co jest nazywane w tytule „nauką i sztuką” reprezentowane było przez szerokie spektrum działań uczelni o bardzo różnym profilu – mówi Zbigniew Pilarczyk, prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Każda z poznańskich uczelni publicznych oraz Polska Akademia Nauk przygotowała dla gości spotkania, odpowiadające profilowi placówki. Na stronie internetowej festiwalu można zapoznać się ze szczegółowym programem z uwzględnieniem podziału na dane wydziały oraz z kategorią wiekową, do której kierowane jest opisywane wydarzenie. Będzie w czym wybierać: będzie można między innymi posłuchać koncertu jazzowego na Akademii Muzycznej, stworzyć własnoręcznie kosmetyki do makijażu na Wydziale Chemii UAM lub kremy pielęgnacyjne na Uniwersytecie Medycznym.

– Każda osoba, która ma chęć poznania czegoś nowego oraz realizacji swoich pasji znajdzie coś dla siebie – przekonuje Anna Młynarczyk, dyrektor festiwalu. – Jeżeli jest to na przykład pasjonat języka chińskiego, nic prostszego: Wydział Neofilologii prowadzi spotkania w tym zakresie.

Oprócz licznych pokazów oraz wykładów organizatorzy przewidzieli również warsztaty. Z powodu ograniczonej liczby miejsc, większość z nich wymaga wcześniejszych zapisów, których można dokonać drogą mailową u wydziałowych koordynatorów. Mimo że pula miejsc na wiele zajęć jest już wyczerpana, koordynatorzy na bieżąco informują osoby zainteresowane o stanie zapełnienia danej grupy.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu jest „Pokonywanie niemożliwego…”. Skierowane jest ono do osób niepełnosprawnych, które w ramach wydarzenia mają szansę spotkać się i wymienić naukowymi doświadczeniami, co na co dzień nie jest łatwe. Będą oni pełnić rolę zarówno animatorów, jak i odwiedzających.

– Naukowiec, pokonując pewne bariery wkłada w swoje działania ogrom pracy. Jest to taki sam wysiłek, jaki pokonują osoby z niepełnosprawnościami. Chcieliśmy pokazać, że niepełnosprawność ta jest na drugim planie – mówi Anna Młynarczyk.

Uczelnie są odpowiednio przygotowane do stworzenia możliwości prezentacji swoich projektów osobom niepełnosprawnym. Dla tych, którzy na przedsięwzięciu pojawią się w roli gości przewidziane są między innymi konsultacje logopedyczne lub warsztaty dla niesłyszących w polskim języku migowym pn. „Po co słowniki, skoro mamy translatory?”.

XVIII Festiwal Nauki i Sztuki odbywać się będzie w dniach 14-16 kwietnia. Projekt objęty został honorowym patronatem między innymi Ministra Edukacji Narodowej, marszałka województwa oraz prezydenta Poznania. Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć pod adresem festiwal.amu.edu.pl.