Na Łazarzu powstanie wyjątkowy plac zabaw

Łazarz ma ostatnio bardzo dobrą passę – nie dość, że aktywność społeczna mieszkańców dzielnicy rośnie, to jeszcze jest to doceniane przez urzędników miejskich. Dodatkowo osiedle zyskuje nową infrastrukturę. Jeszcze w tym roku przy Arenie ma powstać plac zabaw dostosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.

Miejsc, gdzie swobodnie mogą się bawić dzieci jeżdżące na wózkach, jest w Poznaniu niewiele. Jednym z nielicznych przykładów jest plac zabaw przy ulicy Paszty na Ogrodach, ale nawet tam urządzeń dla dzieci niepełnosprawnych jest niewiele. Kilka podobnych urządzeń znajduje się także na placu Asnyka.

Dlatego cieszyć może pomysł na stworzenie w pełni integracyjnego placu zabaw na Łazarzu, w parku Kasprowicza. Zarząd Zieleni Miejskiej przed kilkoma dniami ogłosił przetarg na budowę takiego miejsca. Plac ma być ogrodzony, z bezpieczną nawierzchnią trawiastą lub piaskową. Znajdą się na nim oczywiście ławki i kosze na śmieci, ale główną atrakcją będą sprzęty przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Będzie to m.in. huśtawka dla dzieci na wózkach inwalidzkich, czyli wyposażona w specjalną platformę i wzmocnioną konstrukcję.

Obok zaś stanąć ma zestaw zabawowy, na który również będzie można wjechać wózkiem. System podestów, podjazdów i mostków ma umożliwiać dzieciakom niepełnosprawnym wspólną zabawę z ich rówieśnikami. Konstrukcja tego zestawi także ma być wzmocniona. Ostatnią częścią placu zabaw będzie piaskownica dostosowana do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Oznacza to tyle, że do piaskownicy będzie można podjechać na wózku, zaś wokół niej znajdą się specjalne “stoliczki”, na których będzie można się bawić piaskiem.

Wydawać by się mogło, że trzy urządzenia to mało, zwłaszcza na cały Poznań. Dotychczas jednak bardzo brakowało tego typu urządzeń na poznańskich osiedlach, dlatego rodziców niepełnosprawnych dzieci (a przede wszystkim same dzieciaki) ucieszy nawet jedna tego typu realizacja.

Oferty można składać do 4 maja 2015 roku, zwycięzca natomiast będzie miał 90 dni na wykonanie robót. Jeżeli więc wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jeszcze w tym roku dzieciaki będą mogły się bawić w nowym miejscu.