Rekordowe Centrum Warte Poznania

“Tak dla fotografii w Poznaniu”, “natura:miasto:pamięć”, “Centrum Amarant. Nowe Serce Jeżyc” – te oraz 16 innych projektów zostanie dofinansowanych w ramach konkursu Centrum Warte Poznania na rok 2015. Tegoroczna, czwarta już edycja okazała się rekordowa, bowiem do konkursu zostało zgłoszonych aż 91 projektów – to jest o 17 więcej niż w roku ubiegłym.

Głównym celem projektu Centrum Warte Poznania jest przede wszystkim wykorzystanie potencjału starych dzielnic miasta – także poprzez zachęcenie mieszkańców i turystów do włączenia się w różne atrakcyjne przedsięwzięcia kulturalne, artystyczne, edukacyjne i społeczne, kształtujące tożsamość kulturalną centrum miasta oraz pozostałych części śródmieścia Poznania, przy czym planowany łączny koszt realizacji jednego pomysłu nie mógł przekroczyć kwoty 52 000 złotych brutto. W tym roku komisja konkursowa starała się dać szansę zaistnienia nowym pomysłodawcom i nagrodzić większą niż w zeszłym roku liczbę projektów – a także dofinansować pomysły, które będą miały swoją kontynuację.

Tegoroczna, czwarta edycja konkursu Centrum Warte Poznania okazała się rekordowa i to nie tylko pod względem liczby zgłoszonych projektów, ale też i przyznanych na ten cel dotacji.
– Kolejna odsłona konkursu udowodniła, że pomysł coraz mocniej inspiruje społeczników i ludzi kultury. Zgłosili oni aż 91 koncepcji, z których dofinansowanych zostanie aż 19. Dla porównania, w ubiegłym roku spośród 74 pomysłów wybrano 11, przy czym pula była dokładnie taka sama: 350 tysięcy złotych – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania, odpowiedzialny m.in. za działania rewitalizacyjne. – Konkurs z roku na rok rośnie i pokazuje, że nie tylko sama idea była ciekawa, ale ważna stała się też chęć ożywiania nieciekawej przestrzeni. Miasto Poznań wspiera oddolne inicjatywy, które dzięki temu mogą złapać wiatr w żagle.

Najwyższą ocenę komisji uzyskały dwa pomysły. Fundacja Artystyczno-Edukacyjna Puenta, w zakresie projektu “W środku Śródki” zrealizuje niezwykle barwny mural “Opowieść Śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”, poświęcony dzielnicy. Natomiast poznańscy fotograficy Andrzej Dobosz, Mariusz Forecki i Adrian Wykrota – w ramach koncepcji “Tak dla fotografii w Poznaniu” – zorganizują m.in. multimedialne wystawy polskich i zagranicznych fotografów, spotkania autorskie, a także otwarte i darmowe warsztaty fotograficzne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Za największego zwycięzcę tegorocznej edycji konkursu uznać można Łazarz, bo tu będzie najwięcej się działo. Stanie się ono głównym obszarem realizacji takich pomysłów, jak “Kinoogród – kino plenerowe” i “Zumba” – oba w Parku Kasprowicza. Oprócz tego doczekamy się też kolejnych dwóch poetyckich murali oraz poświęconego historii i specyfice kulinarnej dzielnicy projektu “Wirtualny Łazarz – ludzie, miasto, tradycja zatrzymane w fotografii”.

Niewiele gorsze będą Jeżyce, które z całą pewnością zasłyną z cyklu wydarzeń w Centrum Amarant, czyli Domu Tramwajarza. “Projekt Centrum Amarant. Nowe Serce Jeżyc” to długoterminowy projekt społeczno-kulturalny, który zakłada poza tradycyjne rozumienie projektu. Ma na celu umożliwianie i wspieranie twórczych interakcji między różnymi pokoleniami mieszkańców tej dzielnicy.
– Chodzi tu przede wszystkim o współtworzenie produktu z mieszkańcami Jeżyc, którzy nie będą wówczas tylko biernymi odbiorcami treści. Chcemy przywrócić  naturalnemu sercu tej dzielnicy kino. Chcemy też, żeby ludzie wiedzieli co się dzieje, docierać z informacjami do mieszkańców, i wycisnąć z tego miejsca jak najwięcej – mówi Borys Słowikowski z Fundacji Centrum Amarant.

Co istotne, jeżyczanie mogą też zawitać do Zakładu przy ul. Wawrzyniaka, gdzie Fundacja Animatornia zorganizuje cykl warsztatów m.in. dla majsterkowiczów – albo mogą też odwiedzić Ogródek Sztuki Jeżyckiego Centrum Kultury przy ul. Jackowskiego, gdzie planowane są koncerty, wystawy i spotkania z poznańskimi twórcami.

Dużo fajnego będzie się dziać również na Wildzie. Po pierwsze, targowisko przy ul. Dolna Wilda zostanie ożywione i zyska nowe oblicze za sprawą stoisk dla prac młodych artystów-plastyków, którzy wystawią swe dzieła sztuki w ramach projektu Jakuba Kaprala “Sztuka na Bema”. Po drugie, dofinansowane zostaną też działania w Schronie Kultury “Europa” przy ul. Rolnej i świetlicy w pracowni “GODny”. Po trzecie – prawdziwym hitem może stać się “Królowa Wildy i duchy Wildy” – wielkoformatowy kolaż złożony z archiwalnych zdjęć dzielnicy, który zawiśnie na ścianie kamienicy przy ul. Fabrycznej 4.

Staremu Miastu nowego blasku chcą nadać pomysłodawcy projektu “Akcja pstryk”, dzięki którym w Starym Korycie Warty zrobi się nie tylko jaśniej, ale i… przytulniej. W wybrany wieczór wszyscy chętni (niezależnie od płci i wieku) spotkają się w tym miejscu, przynosząc swoje domowe lampki i kulturalnie piknikując. Organizatorzy wręczą przedłużacz z prądem i w ten sposób zbudują spontaniczną żywą przestrzeń publiczną. Ponadto, swoje niebanalne działania artystyczne i społeczne – w ramach projektu “natura:miasto:pamięć” – na Wzgórzu Świętego Wojciecha kontynuować będą młodzi społecznicy z Kolektywu 1a. Z kolei nieopodal na Śródce – powstaną także miejskie winnice. Ideą projektu “Testowe Winnice Poznania” jest założenie ogrodu społecznego stworzonego przez mieszkańców dla mieszkańców.  

Wśród nagrodzonych prac konkursowych znalazły się też dwa projekty wspólne dla całego obszaru objętego akcją. I tak też Fundacja na Rzecz Kultury i Społeczeństwa Obywatelskiego Cukier Puder w ramach programu “Komunikacja” – zorganizuje cykl działań performatywnych w tramwajach, aby umilić Poznaniakom ich podróże. Z kolei Ewa Wycichowska projektem “Tańczenie Warte Poznania” zachęci jego mieszkańców oraz turystów do udziału w bezpłatnych zajęciach i warsztatach tańca.

Warto jeszcze wspomnieć o projekcie “Teatr Piosenki Francuskiej”, autorstwa Jana Nowaka i Iris Munos, którego misją jest promocja kultury francuskiej poprzez piosenkę oraz stworzenie nowego miejsca na mapie kulturalnej Poznania na Łazarzu lub Starym Mieście.
– Znani dotąd organizatorzy Festiwalu Teatrów Francuskojęzycznych, zaproponowali komisji konkursowej pomysł Teatru Piosenki Francuskiej. Była to oferta nie do odrzucenia – kwota, o jaką wnioskowała para pasjonatów frankofonii, to… 1 złoty – dodaje Marcin Kostaszuk, pełniący obowiązki dyrektora Wydziału Kultury UMP.

Wyboru zwycięskich projektów dokonała komisja, w skład której weszli miejscy i osiedlowi radni, a także eksperci łączący wiedzę o rewitalizacji, edukacji i działaniach artystycznych, zaproszeni przez organizatora konkursu – Wydział Kultury Urzędu Miasta Poznania.

Poniżej prezentujemy pełną listę projektów dofinansowanych w ramach konkursu Centrum Warte Poznania na rok 2015:
1. “Tak dla fotografii w Poznaniu” – Andrzej Dobosz, Mariusz Forecki, Adrian Wykrota – 40 000 zł
2. “natura:miasto:pamięć” – Stowarzyszenie Kolektyw 1a – 36 000 zł
3. “Centrum Amarant. Nowe Serce Jeżyc” – Borys Słowikowski  (Fundacja Centrum Amarant) – 35 630 zł
4. “Tańczenie Warte Poznania” – Ewa Wycichowska (Polski Teatr Tańca) – 35 000 zł
5. “W środku Śródki  2015” – Fundacja Artystyczno-Edukacyjna Puenta – 27 200 zł
6. “Sztuka na Bema” – Jakub Kapral – 26 000 zł
7. “Jeżyce 2.0” – Fundacja Animatornia – 24 000 zł
8. “Poezja jest tym co rodzi się z życia” – Tomasz Genow, Joanna Pańczak – 20 055 zł
9. “Kinoogród – kino plenerowe w parku Kasprowicza” – Kolektyw Kąpielisko – 20 000 zł
10. “Impuls Kultury Wilda” – Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Przystań, Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa Rolna – 20 000 zł
11. “Królowa Wildy i duchy Wildy” – Daria Mielcarzewicz (Sklep z cytatami) – 13 407 zł
12. “Ogródek sztuki na Jeżycach – kontynuacja” – Stowarzyszenie Jeżyckie Centrum Kultury i Inicjatyw Społecznych – 12 800 zł
13. “Świetlica w pacowni GODny” – Stowarzyszenie Wildecka Inicjatywa Lokalna Wildzianie – 11 962 zł
14. “Wirtualny Łazarz – ludzie, miasto, tradycja zatrzymane w fotografii” – Roman Modrzyński – 8 250 zł
15. “Komunikacja” – Fundacja na Rzecz Kultury i Społeczeństwa Obywatelskiego Cukier Puder – 6 000 zł
16. “Testowe Winnice Poznania” – Fundacja Winnice Poznania – 5 890 zł
17. “Akcja Pstryk” – Franciszek Sterczewski, Jakub Woźny – 3 333 zł
18. “Zumba w Parku Kasprowicza” – Zenon Kubiak – 1 420 zł
19. “Teatr Piosenki Francuskiej” – Jan Nowak, Iris Munos – 1 zł