Poznań na weekend – co robić, gdzie się bawić?

Weekend w mieście? Czemu nie, zwłaszcza, że w nadchodzące dni wolne atrakcji nie zabraknie. Pokazy lotnicze na Aerofestival, koncerty zagranicznych wykonawców na Ethno Port, a także mnóstwo warsztatów i wydarzeń sportowych. Radzimy dobrze zagospodarować czasem, bo może go zabraknąć!

W piątek zachęcamy do wzięcia udziału w koncertach w Centrum Kultury Zamek w ramach 8. już edycji festiwalu Ethno Port. Podczas całego przedsięwzięcia będzie można posłuchać muzyki pochodzącej z najdalszych zakątków świata, jak również rodzimych wykonawców. W piątkowy wieczór usłyszymy afrykańskie brzmienia w wykonaniu Abuvaki (godzina 20:30), wokalistkę z Mauretanii – Nourę Mint Seymali (22:30) oraz polski zespół – Masala Soundsystem (00:30).

Koncertowo również w innych częściach miasta. Kino Teatr Apollo zaprasza o godzinie  20.00 na recital Edyty Geppert. W tym samym czasie w Poema Cafe rozpocznie się występ zespołu Trzy po Trzy, na którym wykonane zostaną m. in. piosenki z Kabaretu Starszych Panów, piosenka międzywojenna czy piosenka literacka. Dla fanów jazzu jak zwykle propozycję ma Blue Note, gdzie również o 20.00 koncert da Michał Wróblewski – pianista i kompozytor młodego pokolenia oraz laureat Grand Prix Jazz Melomani 2014 – polskiego “Oskara jazzowego”. Na placu Wolności, gdzie zagościł festiwal Malta, odbędzie się koncert Fiordmoss, czyli czeskiego kwartetu elektropopowy założony w 2008 r. w Brnie przez Petrę Hermanovą i Romana Přikryla.

Fani sztuk wizualnych mogą w piątek wybierać między teatrem a kinem. O godzinie 20.00 zapraszamy na premierę spektaklu Smutki Tropików, który odbędzie się w Teatrze Nowym im. T. Łomnickiego. Kinomanów zainteresuje natomiast propozycja Galerii Malta, gdzie o 21.30 rozpocznie się plenerowy pokaz filmu niemego. Na ekranie pojawi się kultowy „Brzdąc” z udziałem Charliego Chaplina. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka wykonywana na żywo przez specjalnego gościa – Jacka Szwaja, zwycięzcę konkursu Transatlantyk Instant Composer 2012.

W piątek nie zabraknie również okazji do potańczenia. W Browar Pub Słodownia tradycyjne piątkowe Free Fridays. Tym razem dla gości zagra Green. W klubie Pacha przy konsolecie Fafaq, Magic oraz Face, a impreza o nazwie The Night Train wystartuje o godzinie 22.00. W Arcyklubie impreza Lick It, gdzie zagra reprezentant Radia Planeta – DJ Skill wraz ze specjalnymi gośćmi. Dla tych, którzy wolą pobawić się na świeżym powietrzu proponujemy udać się na Plac Wolności, gdzie o godzinie 23.00 rozpocznie się silent disco, organizowane w ramach festiwalu Malta.

Po piątkowych szaleństwach warto postawić na aktywność. W sobotę o godzinie 9.00 rusza Bieg po Zdrowie, który odbędzie się na dystansach: 10 km, 5 km, 3 km oraz bieg dla najmłodszych na 400 m. Pobiegać będzie można również na Cytadeli, gdzie organizowany jest 5-kilometrowy bieg Parkrun. Za udział w biegu nie trzeba dokonywać opłat, wystarczy się wcześniej zarejestrować. Tego samego dnia na torze regatowym Malta w Poznaniu ruszają Poznańskie Dragony 2015 – VII edycja Mistrzostw Smoczych łodzi oraz I Poznań Canoe Challenge – wyścig, w którym na kajakach turystycznych zmierzą się amatorzy. Na placu Wolności odbędzie się natomiast poranek z Hula – Hoop, gdzie pod okiem instruktorki będzie można spróbować rozgrzać biodra.

Sobota to również dzień, w którym nie zabraknie atrakcji na najmłodszych, a będzie ich sporo. W ramach festiwalu Malta, na Placu Wolności odbywa się projekt „Na placu wolno dzieciom”. Maluchy wraz z animatorem będą mogły wziąć udział w przygotowanych przez organizatorów aktywnościach. W Galerii MM odbędzie się „Koci Świat na Jeżycach”, gdzie dzieci będą mogły w przebraniach posłuchać kocich opowieści, wierszy oraz stworzyć kocie drobiazgi z papieru. Tego dnia nie zabraknie również wielu ciekawych warsztatów. W ramach festiwalu Ethno Porto, najmłodsi będą mogli nauczyć się fotografować a także wziąć udział w zajęciach plastycznych – Śladami Aborygenów oraz poznać kulturę innych państw. W Muzeum Feliksa Nowowiejskiego odbędą się natomiast warsztaty artystyczne – wielka wyprawa. Podczas zajęć, dzieci w wieku przedszkolnym poznają różne instrumenty, uczą się je rozróżniać, nazywać i krótko je charakteryzować, a niektóre instrumenty próbują nawet zrobić sami.

Rodziny, które we wspólnym gronie chcą spędzić sobotę, na pewno nie mogą ominąć Aerostivalu, który rusza właśnie 13 czerwca. Wydarzenie, które trwać będzie do niedzieli wypełnione będzie wieloma spektakularnymi pokazami lotniczymi oraz akrobacjami najlepszych na świecie pilotów. Nie zabraknie również dobrej muzyki. W sobotę o godzinie 19.30 wystąpi Gooral, w niedzielę natomiast Farben Lehre oraz Kamil Bednarek. Wydarzenie odbędzie się na terenie lotniska Ławica.

W sobotę również gratka dla fanów…robienia na drutach. Z okazji Międzynarodowego Dnia Robienia na Drutach w Miejscach Publicznych odbędzie się spotkanie na Wildzie, gdzie będzie mógł spróbować dziergania. A na Starym Rynku rozpoczyna się wielkie święto miłośników handlowania i koncertowania na świeżym powietrzu, czyli Jarmark Świętojański. Bedzie trwał dwa tygodnie, a każdy dzień jest pełen różnorodnych atrakcji – od warsztatów dla dzieci po powstanie prasłowiańskiej rzeźby.

Miłośników sztuki również powinien zainteresować sobotni rozkład jazdy. O godzinie 11:00 w Teatrze Animacji odbędzie spektakl w ramach cyklu Konteksty 7.3 – Kopciuszek. Przedstawienie dotyka problemów trudnego dorastania współczesnej młodzieży.
Punktem wyjścia do stworzenia opowieści było użycie przedmiotów przeznaczonych do wyrzucenia (papier pakowy, rury, plastikowe torby, kubły na śmieci). Wieczorem, o godzinie 20.00 odbędzie się premiera spektaklu Versus Rodriga Garcii. Jest to dziewiętnaście abstrakcyjnych i niezależnych sekwencji tekstowych, komentujących kondycję współczesnego człowieka oraz środowiska, w jakim on funkcjonuje.

Tego dnia odbywać się będą również koncerty, m.in. w ramach festiwalu Ethno Port. Na terenie CK Zamek zagrają m.in. Ross Daly, Kapela Maliszów oraz uKanDanZ. Festiwal Malta przygotował natomiast koncert Rubber Dots, którzy zagrają na Placu Wolności. W klubie Oczy odbędzie się z kolei występ zespołu Chaotic Pieces, a w Klubie u Bazyla zaśpiewa szczeciński raper Sobota.

Niedziela obfituje w wydarzenia sportowe. Tego dnia odbędzie się III edycja maratonu Ekiden, którego celem jest integracja środowiska przedsiębiorców z terenu Poznania i okolic, a także zaszczepienie w nich idei zdrowej, sportowej rywalizacji. Maratoński dystans został podzielony na 6 odcinków – zmian, każdą z nich może pokonać inny członek zespołu. Na Starym Rynku Cykl będzie można wziąć udział w cyklu zawodów Ligi Rowerowej skierowanym do dzieci w wieku 3-12 lat oraz młodzieży w wieku 13-15 lat. Rowerzyści będą mieli również okazję do celebrowania Święta Cyklicznego. O godzinie 11.00 spod pomniku Starego Marycha wyruszy przejazd rowerzystów ubranych w stylowe, tweedowe ubrania.  O godzinie 10.00 odbędzie się także puchar Poznania w pływaniu dla amatorów. Są to zawody dla dzieci w wieku od 6 lat, które nie są członkami żadnego klubu pływackiego i nie posiadają licencji zawodnika.

Niedziela to również dzień dla rodzin. O godzinie 12.00 zachęcamy do wzięcia udziału Rodzinnych Śpiewankach Stuligrosza. Zaśpiewają: Anna i Krzysztof Powaliszowie wraz z Poznańską Sceną Młodych działającą przy Zespole Szkół Komunikacyjnych w Poznaniu. O tej samej godzinie odbędzie się Dzień Rodzinny w Riverpark. W tym samym czasie na piknik zaprasza również Ośrodek Oaza w Strzeszynku. Piknik przeznaczony jest dla całych rodzin, a także dzieci z rodzinnych domów dziecka i stowarzyszenia Na Tak oraz członków poznańskich klubów Lions z rodzinami. CK Zamek zaprasza natomiast na Jam Picnic – Kuchnie Świata oraz wydarzenie Garderoba Świata, gdzie na trawie przed zamkiem będzie można poznać kultury innych z innych stron globu.

Nie zapomnijmy również o koncertach. W ramach Ethno Port w niedzielę zagrają Radio Cos, Columbia All Stars oraz Sutari. W Klubie Atmosfera odbędzie się koncert w ramach trasy The Kindest Of Tour. O 18.00 w Estradzie Poznańskiej odbędzie się koncert/spektakl “CO Z TOBĄ, FLOREK?”, bazujący na urokliwych piosenkach lat 20/30 w opracowaniu Aleksandry Wojtaszek, a w wykonaniu zespołu wokalnego INSPIRO Ensemble oraz zaproszonych gości: instrumentalistów i tancerzy.

Jak widać weekend pełen atrakcji – ale to nie wszystko! Po więcej informacji oraz więcej wydarzeń zapraszamy do naszego kalendarium.