Jubileuszowy 40. Jarmark Świętojański zagości na Starym Rynku

Występy artystyczne oraz koncerty znanych zespołów podczas 16 dni tematycznych, 108 straganów z przysmakami, niespotykaną kolekcją odzieży lnianej, oryginalną biżuterią, kosmetykami naturalnymi, unikatowymi wyrobami rękodzielniczymi, a także antykami i numizmatyką – tak zapowiada się tegoroczny, jubileuszowy Jarmark Świętojański, który codziennie od 13 do 28 czerwca będzie można odwiedzać na Starym Rynku. Już po raz 40. poznaniacy oraz turyści będą mieli okazję poczuć niezwykłą atmosferę wielkopolskich tradycji kupieckich.

Jarmark Świętojański bez wątpienia zalicza się do najważniejszych wydarzeń tego typu odbywających się w Poznaniu. Atmosfera tradycji jarmarcznej łączy się tu z nowoczesną formą jej eksponowania. Impreza ta doskonale wpisuje się też w politykę ożywienia śródmieścia. Nawiązujący do kilkusetletnich wielkopolskich tradycji kupieckich jarmark stał się dla naszego regionu swoistym centrum wymiany handlowej i kulturalnej.

Oficjalne otwarcie tegorocznego jarmarku przez wiceprezydent Poznania Agnieszkę Pachciarz, który odbędzie się już po raz 40, nastąpi w sobotę 13 czerwca o godz. 12.00. Impreza rozpocznie się od uroczystej parady, podczas której już tradycyjnie Poznańskie Bractwo Kurkowe wystrzeli z armaty.

Codziennie od 13 do 28 czerwca, w godzinach od 12.00 do 21.00 na płycie Starego Rynku i na ul. Wronieckiej, na wszystkich będzie czekać wiele ciekawych wydarzeń, smacznych potraw oraz miłych doznań. Każdy zatem znajdzie tu coś zarówno dla ciała, jak i dla ducha.
– 108 wystawców będzie handlować unikatowymi wyrobami rękodzielniczymi, takimi jak ręcznie szyte zabawki pluszowe, poszewki, poduszki, a także wyrobami drewnianymi i ręcznie malowaną ceramiką – mówi Krzysztof Janowski, prezes zarządu spółki Targowiska. – Swoje artykuły spożywcze, takie jak chleby czy wędliny, będą także sprzedawać producenci z Litwy i Podlasia. Tego roku po raz pierwszy na jarmarku pojawią się wystawcy z Włoch, którzy będą oferować swoje regionalne produkty, takie jak np. szynka parmeńska, parmezan, octy balsamiczne i praliny Kuneo.

Na pozostałych straganach pojawią się też wypieki cukiernicze, owocowe przetwory, aromatyczne zioła i przyprawy, świece woskowe, miody z własnej pasieki i inne wyroby pszczele, między innymi pyłek i pierzga. Z kolei osoby dbające o wygląd znajdą tutaj niespotykane kolekcje odzieży lnianej, kosmetyki i preparaty naturalne. Panie będą miały zatem świetną okazję do powiększenia kolekcji biżuterii o oryginalne ozdoby. Natomiast wszystkie łasuchy zaspokoją głód oscypkami, a dla szukających ochłody nie zabraknie cydru i lodów.
– Trudno wyobrazić sobie Jarmark Świętojański bez prezentujących swe zbiory kolekcjonerów antyków i porcelany, bez numizmatyków i filatelistów – dodaje Krzysztof Janowski. – Nie zabraknie ich także w tym roku, ze swoimi starociami rozstawią się na krótkim odcinku od ul. Wronieckiej do ul. Kramarskiej.

Stary Rynek będzie warto odwiedzić także po to, aby nacieszyć wzrok obrazami, rzeźbami i wyrobami mistrzów rzemieślnictwa. Pojawi się też okazja do obejrzenia na żywo pracy garncarza, kowala, a z kolei rzeźbiarze stworzą trzymetrową rzeźbę słowiańską. Zainteresowani rękodziełem będą mogli poszerzyć swoją wiedzę o ciekawostki dotyczące sztuki rzemieślniczej. Specjalnie dla takich osób organizowane będą pokazy malarstwa, introligatorstwa w skórze, haftu czy lalkarstwa.

Nowością i jedną z najciekawszych atrakcji tegorocznego Jarmarku Świętojańskiego będzie zielony ogród świętojański, który zostanie zlokalizowany przy Odwachu. Ten wiejski ogród, nawiązujący do tradycji jarmarku, będzie powstawał etapami, co oznacza, że każdego dnia będzie się w nim coś spontanicznie zmieniało. W ogrodzie będą przeprowadzane różne akcje ekologiczne, jak np. warsztaty małego ogrodnika dla dzieci.
– Ideą powstania ogrodu było to, aby wejść z naturą i zielenią do centrum miasta, tak żeby jego mieszkańcy mogli z nią jak najbliżej obcować – mówi Karol Flak, właściciel firmy Ogrodnictwo. – Będzie to ogród bylinowy, którego szkieletem będzie grupa kilkumetrowych roślin, takich jak np. jodła kalifornijska. Poza tym będą też ścieżki otoczone bukami i akacjami. Działamy kontrastami kolorystycznymi i myślę, że efekt będzie zadowalający.

– Jarmark Świętojański to nie tylko kilkusetletnia tradycja kupiecka, ale też kulturalna. Podczas tego jubileuszowego jarmarku będzie okazja, aby doświadczyć różnorodnych wydarzeń, skupiających w sobie zarówno wartości edukacyjne, jak i rozrywkowe – mówi Anna Dorna ze spółki Targowiska. – Jego walory artystyczne zostały wzbogacone o znakomite osobowości polskiej sceny muzycznej. Swoimi występami zaszczycą między innymi: K.A.S.A. & The CzadMakers, Modesta Pastiche, Katarzyna Skrzynecka z zespołem, Bartek Wrona z zespołem, Sebastian Riedel & Cree oraz Zespół Folklorystyczny Wielkopolanie.

Jarmark to jednak nie tylko atrakcje dla dorosłych, przygotowano bowiem też coś specjalnie dla najmłodszych, i dlatego jeden z dni nazwano Dniem Marzeń Dziecięcych. Wtedy też rodziny z całej Wielkopolski będą miały możliwość zabawy ze swoimi pociechami, a scena wypełniona będzie muzyką i tańcami dla dzieci. Z kolei na płycie Starego Rynku odbędzie się pokaz baniek mydlanych i pokaz balonowy.

W poniedziałek 15 czerwca będzie miał miejsce Dzień Sportu, podczas którego odbędą się pokazy zumby, fitnessu, tańca sportowego oraz Cheerleaderek Lecha Poznań. Poprzez te wydarzenia organizatorzy jarmarku pragną pokazać, że sport to nie tylko samo zdrowie, ale również dobra zabawa i alternatywny sposób na spędzenie wolnego czasu. Tego dnia każdy będzie mógł też wziąć udział w rozgrywkach szachowych oraz nauczyć się rzucać frisbee.

Kolejny dzień to Dzień Festiwalowy, będący jednym ze stałych punktów jarmarku,  w trakcie którego odbędzie się między innymi VI Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Folkloru KIDS FUN FOLK oraz koncert zespołu Ogień. Natomiast dla miłośników skeczy przygotowano Dzień Kabaretu.

– W czasie trwania jarmarku odbędzie się też wiele działań charytatywnych. W środę 17 czerwca będzie miał miejsce Dzień Piotrka, podczas którego chcemy otworzyć ludzkie serca, aby wsparli szczytną inicjatywę na rzecz chorego Piotrka Sznury, borykającego się z ciężką chorobą. Tego dnia odbędzie się także szereg znakomitych koncertów – informuje Anna Dorna.

Z kolei na sobotę 20 czerwca zaplanowano Dzień Tańca, podczas którego zostaną zaprezentowane najróżniejsze formy wyrazu siebie poprzez taniec. Poznaniacy i turyści odwiedzający wówczas jarmark zobaczą najlepszych tancerzy tańca klasycznego i nowoczesnego. Oprócz tego, będą też świadkami dwóch skrajnie różnych pokazów: dance street oraz gorącej samby.

Poza tym odbędzie się też Dzień Tradycji i Dzień Gwary Poznańskiej, podczas których organizatorzy jarmarku przybliżą poznaniakom i turystom nasz region oraz miejscowe obyczaje. We wtorek 23 czerwca, zostanie zorganizowany Dzień i Noc Kupały, który będzie odwoływał się do tradycji ludowych, a poszczególne wydarzenia przeplatane będą inscenizacjami i muzyką średniowieczną.

Bardzo ciekawie zapowiada się też sobotni Dzień Teatru, który z całą pewnością przyciągnie swoim rozmachem szereg widzów. Natomiast ostatni dzień jarmarku, przypadający w niedzielę 28 czerwca, będzie Dniem Wirtuozów Poznańskich, podczas którego odwiedzający usłyszą znakomitych poznańskich wykonawców z niwy muzyki klasycznej.

Na czas jarmarku Stary Rynek zamieni się też w Bajkowy Rynek. Otóż codziennie o godz. 17.00 na ul. J.B. Quadro w miłej scenografii będzie można posłuchać bajek w ramach akcji „Bajkowy Rynek”- Poznań czyta dzieciom”, promującej czytelnictwo. Znakomici goście, tacy jak m.in.: Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, aktora Katarzyna Bujakiewicz czy też aktorka Olga Bończyk, umilą najmłodszym czas własną interpretacją wybranej książki, przenosząc wszystkich w magiczny świat opowieści.