Park (ing) Day – przyjazna przestrzeń człowieka

W piątek 18 września, jedno z miejsc na parkingu przy Alejach Marcinkowskiego w Poznaniu zamieni się w mieszkanie Huberta Kożuchowskiego i Halszki Różalskiej. Wszystko w ramach akcji Park (ing) Day, reżyserowanej przez Katarzynę Pawłowską ze Studia Teatralnego Porywaczy Ciał.

Trzeci piątek września to dzień, w którym ludzie na całym świecie przekształcają miejsca parkingowe w przestrzeń przyjazną człowiekowi. Na samochodowych miejscach pojawiają się leżaki, stoliki i trawa. Okoliczni mieszkańcy spędzają wspólnie czas, jedząc, rozmawiając, czytając książki. Akcja przypomina, że w przestrzeni publicznej najważniejsi są ludzie. Organizatorzy Malta Festival po raz kolejny włączają się w międzynarodową akcję.

Od godziny 11 do 16 jedno miejsce parkingowe będzie mieszkaniem Halszki i Huberta, w którym toczy się akcja przypominająca codzienne życie – porządki w szafie, sprzeczki, gotowanie. Będą również przyjmować gości, przechodniów, dzięki czemu spektakl będzie niepowtarzalny, a rozwój wydarzeń zależny od reakcji widzów.  

Parkin(ing) day to akcja organizowana przy okazji Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Ma ona pokazać, jak dużo miejsca w mieście marnuje się na tworzenie miejsc parkingowych. Otwarta akcja do tej pory dwukrotnie odbywała się przy placu Kolegiackim.