Na trzy dni Poznań zamieni się w stolicę chicagowskiego jazzu!

Poznań stał się krajową stolicą muzyki improwizowanej z “wietrznego miasta”. Co roku zjeżdżają tu czołowi amerykańscy jazzmani i czują się jak u siebie. Najwybitniejsi przedstawiciele chicagowskiej muzyki w trakcie koncertów siadają wśród publiczności, by słuchać grających na scenie przyjaciół – i to jest też jeden z najważniejszych, symbolicznych wręcz obrazków z festiwalu.

W tym roku odbędzie się dziesiąta, jubileuszowa edycja festiwalu Made in Chicago. Festiwal kontynuować będzie linię programową zarysowaną przez poprzednie edycje, skupiając się na prezentacji artystów aktywnie działających w strukturach AACM (Association for the Advancemenet of Creative Musicians) – Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Kreatywnych Muzyków. AACM jest najważniejszym “uniwersytetem” jazzowym na świecie, który w tym roku obchodzi pięćdziesięciolecie swojej działalności.
– W tym roku mamy projekt specjalny Chicago Poznań Exchange, który jest naszą próbą świętowania tej dziesiątej edycji festiwalu Made in Chicago i opowieści o wzajemnej interakcji, o tej bliskości i połączeniu, przenikaniu Chicago i Poznania – mówi Eryk Kozłowski, dyrektor festiwalu Made in Cichago. – Program obfituje w pewien przestrzał muzyczny, inspiracji i tego niezwyklego tygla muzycznego, który tkwi w Chicago od lat. Przez najbliższe kolejne trzy dni Poznań znowu będzie stolicą chicagowskiego jazzu.

Na dwa tygodnie, przed rozpoczęciem festiwalu Made in Chicago, do Poznania przyjechali chicagowscy muzycy związani ze stowarzyszeniem AACM: Mmwata Bowden, Renee Baker oraz Tomeka Reid. Program rezydencji obejmował panele dyskusyjne, warsztaty z komponowania, wykonawstwa, notacji graficznej oraz szeroko pojętej kolektywnej kreatywności. Projekt zostanie podsumowany dwoma koncertami, w których udział wezmą uczestniczki i uczestnicy chicagowskiej rezydencji warsztatowej. Były to jedyne zajęcia muzyczne w Polsce, prowadzone przez artystów aktywnie działających na scenie jazzowej w Chicago.

Główny trzon festiwalu odbędzie się w dniach 27 – 29 listopada. Najpierw w Sali Wielkiej CK Zamek będzie można usłyszeć troje bardzo aktywnych na scenie chicagowskiej w różnych jej obszarach muzyków, kompozytorów i edukatorów Mwatę Bowdena, Renee Baker i Tomekę Reid w towarzystwie uczestników rezydencji warsztatowej w projekcie AACM Residency – Poznań Experimental Band. Następnie na scenie zrobi się bardzo energetycznie i wybuchowo: najpierw dzięki poznańskiemu supportowi – projektowi Bibobit & Dizzy Boyz Brass Band. Kolejni artyści to Hypnotic Brass Ensemble, którzy czerpiąc pełnymi garściami z tradycji orkiestr ulicznych, ujawniają w swojej muzyce głębokie fascynacje afrobeatem, funkiem z lat 70-tych i najbardziej energetycznymi odmianami jazzu, porywając za każdym razem publiczność swoim niesamowitym zgraniem i olbrzymią swobodą sceniczną, która pomaga im zmienić każdy występ w wyjątkowe wydarzenie.

Drugiego dnia festiwalu, Estrada Poznańska zaprasza na niezwykłe brzmienia gitar – chodzącej legendy Georga Freemana oraz nowoczesnej koncepcji gry Mike’a Allemany – zestawione z organami B3 oraz perkusją w projekcie George Freeman/Mike Allemana Organ 4tet. Następnie w Sali Wielkiej CK Zamek, wystąpią Nicolle Mitchell, Dee Alexander, Ann Ward, Renee Baker, Tomeka Reid i Coco Elysses w specjalnym projekcie z okazji pięćdziesięciolecie AACM’u pod nazwą Voices Heard!

W niedzielę, 29 listopada na Scenie na Piętrze wystąpi trio Afrifacts, które oprócz własnych kompozycji prezentuje cały wachlarz aranżacji utworów autorstwa uznanych na całym świecie artystów AACM’u. Zwieńczeniem tych różnorodnych doświadczeń dźwiękowych będzie projekt Chicago Poznań Exchange, czyli zainicjowany przez festiwal projekt z okazji 10. edycji Made in Chicago podkreślający wyjątkową więź, pomiędzy Chicago a Poznaniem jaka powstała na skutek wzajemnej interakcji na przestrzeni dziesięciu lat istnienia festiwalu. Muzyczne spotkanie artystów, którzy przez lata współtworzyli Made in Chicago – pięciu artystów z Chicago (Mwata Bowden, Renee Baker, Dee Alexander, Mike Allemana, Mike Reed) oraz pięciu artystów związanych z Poznaniem (Maciej Fortuna, Maciej Kociński, Piotr Banyś, Ksawery Wojciński, Krzysztof Dys), czyli muzyczna opowieść poprzez improwizację “magicznej dziesiątki”.

Program:
Piątek, 27 listopada
Sala Wielka CK Zamek, godz. 19:00
AACM Residency – Poznań Experimental Band
Mwata Bowden – saksofon, klarnet
Tomeka Reid – wiolonczela
Renee Baker – skrzypce
oraz uczestnicy rezydencji warsztatowej

Sala Wielka, CK ZAMEK, godz. 21:00
support: Bibobit & Dizzy Boyz Brass Band
Daniel ”Wolny” Moszczyński – wokal, samplery, vocoder, adaptery, talk box
Bartek Pietsch – gitara basowa, wokal
Waldemar Franczyk – perkusja
Zdzisław Babiarski – instrumenty klawiszowe
Patryk Gruszecki – trąbka
Jan Adamczewski – saksofon tenorowy
Kuba ”Doman” Domański – trąbka
Tomek Orłowski – trąbka
Piotrek ”Beny” Banyś – puzon
Paulo Taica Frias – puzon
Maciek ”Słoń” Słoniewski – saksofon
Zbigniew Wilk – tuba

Hypnotic Brass Ensemble
Gabriel Hubert (“Hudah”) – trąbka
Saiph Graves (“Cid”) – puzon
Amal Baji Hubert (“Baji”) – trąbka
Jafar Baji Graves (“Yoshi”) – trąbka
Seba Graves (“Clef”) – puzon
Tarik Graves (“Smoov”) – trąbka
Uttama Hubert (“Rocco”) – baryton / eufonium (tuba barytonowa)
Drew “Dru.M” McLean – perkusja
Hashim “Hash” Bunch – bass
Kevin “VoEra” Hunt – gitara

Sobota, 28 listopada
Scena na Piętrze, godz. 19:00
George Freeman/Mike Alleman Organ 4tet
George Freeman – gitara
Mike Allemana – gitara
Pete Benson – organy B3
Mike Schlick – perkusja

Sala Wielka CK Zamek, godz. 21:00
Voices Heard!
Nicole Mitchell – flet, wokal
Dee Alexander – wokal
Ann Ward – fortepian, wokal
Renee Baker – skrzypce
Tomeka Reid – wiolonczela
Coco Elysses – instrumenty perkusyjne

Niedziela, 29 listopada
Scena na Piętrze, godz. 18:00
Afrifacts
Nicole Mitchell – flet
Tomeka Reid – wiolonczela
Mike Reed – perkusja

Scena na Piętrze, godz. 20:00
Chicago Poznań Exchange
Mwata Bowden – saksofon, klarnet
Renee Baker – skrzypce
Dee Alexander – wokal
Mike Allemana – gitara
Mike Reed – perkusja
Maciej Fortuna – trąbka
Maciej Kociński – saksofon
Piotr Banyś – puzon
Ksawery Wójciński – bas
Krzysztof Dys – piano