O wierze, religii i bogach

Teatr Polski w Poznaniu rozpoczyna cykl comiesięcznych spotkań z autorami. W lutym gościem rozmowy o wierze, religii i bogach będzie Ignacy Karpowicz. Spotkanie poprowadzi prof. Przemysław Czapliński.

Każda książka Ignacego Karpowicza jest literackim sukcesem. Autor zadebiutował w 2006 roku powieścią “Niehalo”.  Rok później napisał powieść “Cud”, po czym kolejno ukazały się jeszcze: “Nowy Kwiat Cesarza” i “Gesty”. W 2010 roku za swoje “Balladyny i romanse” został nagrodzony Paszportem “Polityki”. I książka ta, podobnie jak dwie kolejne – “Ości” i “Sońka”, została finalistką Nagrody Literackiej Nike.

“Ballady i romanse” opowiadają o świecie bez boga, o zmierzchu religii. Jezus Karpowicza nie chce zmartwychwstać, tylko daje ludziom do zrozumienia, że szansy na drugie, lepsze życie nie dostaną. Wiele kontrowersji budzi także przedostatni tytuł Karpowicza – “Ości”, który w pewien sposób jest kontynuacją wątku z poprzedniej powieści.

Ignacy Karpowicz urodził się w Białymstoku, studia studia skończył w Warszawie. Kilka lat mieszkał na Korsyce, ale podróżował również m.in. po chrześcijańskiej części Afryki. Etiopia zrobiła na nim tak duże wrażenie, że nauczył się ich języka i został tłumaczem z amharskiego. Kilka lat temu osiadł w rodzinnej Słuczance.

Spotkanie z Ignacym Karpowiczem odbędzie się we wtorek, 16 lutego o godz. 19.00, Duża Scena Teatru Polskiego. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie teatru.