Poznański Caritas będzie układał kilometry ze złotówek

Caritas Archidiecezji Poznańskiej będzie zbierał złotówki. Wszystko po to, by ułożyć z nich jak najdłuższy odcinek i pobić w ten sposób rekord Guinnessa. Dochód z akcji zostanie przekazany na rzecz remontu Domu Dziecka w Lesznie.

Poznań dołączył do ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Kilometry Caritas”. Bierze w niej udział 10 oddziałów Caritas z całej Polski. Cel jest prosty: ułożyć jak najwięcej kilometrów ze złotówek i wpisać się w ten sposób do Księgi Rekordów Guinnessa. Dystans do pobicia jest niemały. Liczy on bowiem przeszło 75 km, co w przeliczeniu na złotówki oznacza kwotę 3 311 000 zł. Koordynatorzy akcji mają jednak nadzieję, że wspólnymi siłami uda się uzbierać tę kwotę.

– Inicjatywa „Kilometry Caritas” została rozpoczęta w Lublinie. Lublin zaprosił nas do tego, żeby przyłączyć się do tej akcji – opowiada ks. Mateusz Napierała, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej. – Biorące udział w akcji szkoły, firmy i instytucje mają za zadanie uzbierać jak najwięcej złotówek. Rzeczywiście są tu potrzebne monety jednozłotowe, ale dzięki uprzejmości Banku Polskiego PKO w razie potrzeby możemy zamieniać na złotówki także inne nominały.

Jak tłumaczy ks. Napierała, aby utworzyć odcinek o długości 1 metra, potrzebne są 44 złotówki.

– Dzięki temu w szkołach możemy podawać, że dana klasa uzbierała określoną liczbę metrów – wyjaśnia ks. Napierała. – Chcemy, żeby była to swego rodzaju konkurencja między diecezjami i między szkołami. Klasa, która wygra ten konkurs, ma dzień bez pytania, natomiast szkoła, która wygra, otrzyma aparat fotograficzny.

Zbiórka została już zainicjowana. Jej finał zaplanowano na 29 maja. Tego dnia odbędzie się festyn rodzinny przy Katedrze Poznańskiej, organizowany przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej i Miasto Poznań. Tam zaprezentowane zostaną uzbierane kilometry.

– Rolą Caritasu i wolontariuszy jest ponaklejanie do 29 maja tych wszystkich złotówek na taśmę – mówi Grażyna Tokarek, koordynator akcji „Kilometry Caritas”. – Wszystko zostanie zaprezentowane 29 maja na placu przed Katedrą Poznańską. Na koniec tej uroczystości będziemy komisyjnie zliczać, ile takich odcinków i ile złotówek zebrały poszczególne placówki.

Zebrane środki trafią na konto Domu Dziecka w Lesznie. Wpłat można dokonywać bezpośrednio przez stronę www.caritaspoznan.pl w zakładce „Zostań darczyńcą” lub na www.kilometry.caritas.pl.