DudaPomoc po poznańsku: PiS zaprasza na bezpłatne porady prawne

Bezpłatną pomoc prawną pod wdzięczną nazwą  „DudaPomocy po poznańsku” proponuje mieszkańcom Poznania i okolicznych gmin Prawo i Sprawiedliwość. „Staramy się pomóc innym osobom, nie angażując przy tym państwa” – rekomenduje akcję jej inicjator, poseł Bartłomiej Wróblewski.

Hasło „Dudapomocy” było jednym z sztandarowych bon motów w czasie zeszłorocznej kampanii wyborczej urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy. „Dudapomoc” miała zapewnić bezpłatną pomoc prawną wszystkim obywatelom. W jej ramach rzeczywiście ruszyło wiele zorganizowanych przez działaczy PiS punktów pomocy prawnej. Problem w tym, że co rusz pojawiały się doniesienia o ich rzekomej nieskuteczności. W Poznaniu akcja ruszyła w styczniu pod hasłem „DudaPomocy po poznańsku”. Jak działa? Zdaniem jej inicjatorów bez zarzutu.

– Mamy pozytywne informacje od osób, które wychodząc od nas, wiedzą dokładnie, dokąd mają się udać czy jaki dokument mają zdobyć. Dotychczas żadna osoba do nas nie wróciła, a ustaliliśmy, że zgłoszą się, jeśli okaże się, że wskazana przez nas droga będzie nieskuteczna – mówi zaangażowana w „DudaPomoc po poznańsku” Małgorzata Mydlak, radca prawny.

– Nasza pomoc prawna polega na udzielaniu informacji prawnych osobom, które się do nas zgłaszają –  kontynuuje Małgorzata Mydlak. – Każda taka osoba, niezależnie od kategorii wiekowej czy statusu społecznego, jest przez nas obsługiwana. W pierwszej kolejności staramy się określić, na czym polega problem, bo często te osoby nie potrafią tego zdefiniować. Następnie wskazujemy te elementy, które są istotne z punktu widzenia formalno-prawnego, wskazujemy również organy, gdzie powinna się zgłosić, żeby realizować swoje uprawnienia. Poza tym staramy się wskazać konkretne dokumenty niezbędne do rozstrzygnięcia problemu i pokazujemy, w jaki sposób podjąć działania związane z ochroną swoich praw. Jeśli problem wymaga bardzo profesjonalnej i długotrwałej pomocy prawnej, kierujemy wnioski o adwokata z urzędu.

Porady w ramach „Dudapomocy po poznańsku” udzielane są bezpłatnie. Inicjatywa oparta jest o zasadę wolontariatu, jest więc dobrowolną pracą wykonywaną przez radców prawnych, adwokatów i doktorów prawa. Działa w Poznaniu, a także w Buku, Koziegłowach, Luboniu, Swarzędzu oraz Tarnowie Podgórnym. Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Bartłomiej Wróblewski, poznański poseł z ramienia PiS.

– Dla mnie inspiracją do tych działań jest tradycja poznańskiej, wielkopolskiej pracy organicznej. Staramy się pomóc innym osobom, nie angażując przy tym państwa – zaznacza poseł Wróblewski i dodaje: – Nie pobieramy opłat za nasze porady, natomiast także korzystamy z pomocy. Korzystamy z pomocy tych, którzy udostępniają nam lokale.

Jak tłumaczy poseł Wróblewski, pomoc koncentruje się na udzielaniu wsparcia w sprawach, gdzie widoczna jest krzywda ludzka i niesprawiedliwe traktowaniem, przede wszystkim przez organy stanowiące prawo. Celem jest też niesienie pomocy osobom, które z przyczyn ekonomicznych nie mogą skorzystać z płatnych usług profesjonalnych pełnomocników procesowych.

– Można powiedzieć, że w Poznaniu porady odbywają się zawsze we wtorki – zachęca Bartłomiej Wróblewski.

Miejsce udzielania pomocy to poznańskie biuro PiS (adres: Św. Marcin 43). Dokładne godziny oraz więcej szczegółów można znaleźć na stronie: www.bartlomiejwroblewski.pl