Co Poznań robił we… Wrocławiu?

Walka o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 co prawda odbyła się już dawno temu, a Poznań w tym boju poległ, ale nie oznacza to, że nie skorzysta na sukcesie Wrocławia. Działania poznańskich twórców były widoczne w stolicy Dolnego Śląska w pierwszy weekend lipca.

Obecność poznańskiej kultury we Wrocławiu związana jest z tzw. Koalicją Miast – programem współpracy realizowanym przez miasta, które rywalizowały ze stolicą Dolnego Śląska o ESK 2016. Wcześniej ze swoim programem gościła we Wrocławiu m.in. Łódź i Lublin. Poznań prezentował swój artystyczny potencjał w pierwszy weekend lipca.

– Chcemy zaprezentować nowy kierunek rozwoju artystycznego Poznania, oparty nie na wielkich i drogich wydarzeniach, lecz na tworzeniu i inspirowaniu wielu mniejszych działań z udziałem mieszkańców – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, podczas inauguracji specjalnego projektu artystycznego “Następny Przystanek Poznań”.

W ramach projektu we Wrocławiu – Europejskiej Stolicy Kultury – pojawiło się kilkanaście poznańskich grup artystycznych i solistów. W dziewięciu akcjach artystycznych, rozgrywających się głównie w rewitalizowanej dzielnicy Nadodrze, zaprezentowała się między innymi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia “Amadeus”, grupa Circus Ferus, która w przejściu podziemnym oferowała przechodniom odrobinę serderczności, twórca street-artowy Someart, tenor Wojciech Sokolnicki i senioralna grupa tańca współczesnego prowadzona przez  Iwonę Pasińską, nową dyrektor Polskiego Teatru Tańca. Przez trzy dni po Wrocławiu jeździł też poznański, zielono-żółty tramwaj, na którego pokładzie przedstawienie “Transmisja” zagrał Teatr Usta Usta Republika.

– Postanowiliśmy zaprezentować działania wtopione w miejską przestrzeń, skierowane do przypadkowego widza. W ten sposób chcemy pobudzić myślenie o stanie współczesnej kultury, zwłaszcza kultury miejskiej oraz roli, jaką odgrywają w jej tworzeniu mieszkańcy – wyjaśnia Justyna Makowska, dyr. Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania. – Poznański tramwaj, obcy a zarazem znajomy obiekt, wtopiony we wrocławski krajobraz, to zarówno doskonały sposób na obserwację miasta, jak i miejsce spotkania, otwarte na ludzi.  Chcielibyśmy pobudzić kreatywny i twórczy potencjał drzemiący w odbiorcach, zdolny wpływać na kształtowanie kultury i tożsamości każdego miasta.

Mieszkańcy Wrocławia mogli się włączyć m.in. w odnowienie zaniedbanej bramy jednej z kamienic przy ul. Rydygiera. Powstał tam mural namalowany przez poznańskiego twórcę street artu znanego pod pseudonimem Someart. Jego odsłonięcie było okazją do wspólnej zabawy z mieszkańcami. Był poczęstunek, tańce, nietypową kompozycję powstałą z połączenia brzmień radioodbiorników i elektroniki z muzyką na żywo wykonała Orkiestra Dęta ze Słupcy.

– Koncert, którego pomysłodawcą był poznański artysta Rafał Zapała, był punktem kulminacyjnym tego wydarzenia. Jego podstawowym celem wyremontowanie wraz ze wspólnotą mieszkaniową, będącej w złym stanie technicznym i estetycznym, bramy. Chcieliśmy, by po naszej kilkudniowej obecności we Wrocławiu pozostała trwała, realna wartość – mówi Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury UMP, rzecznik prasowy projektu “Następny przystanek Poznań”. – Podstawową zasadą towarzyszącą naszemu działaniu było pełne poszanowanie zdania mieszkańców. Zależnie od ich woli mural, którego forma i treść inspirowana była zebranymi przez Sebastiana Frąckiewicza, dziennikarza “Polityki”, informacjami o historii tego miejsca, pozostanie na stałe lub po pewnym czasie zostanie usunięty.

Koalicja Miast to program współpracy Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz sześciu miast: Gdańska, Katowic, Lublina, Łodzi, Poznania i Szczecina. Partnerstwo siedmiu metropolii służy zaktywizowaniu środowisk samorządowych, artystycznych i pozarządowych. Stwarza nowe możliwości w zakresie wymiany kulturalnej, promowania lokalnych artystów i instytucji kultury. W ramach Koalicji Miast wzmacnia się współpracę, podejmuje dyskusję na temat samorządowej odpowiedzialności za kulturę. Punktem kulminacyjnym współpracy jest prezentacja we Wrocławiu artystycznego potencjału miast koalicyjnych.