IGNACY JAN PADEREWSKI

„ Kiedy myślę Paderewski to myślę o wizycie tego wybitnego Męża Stanu w Stołecznym Mieście Poznaniu w dniu 26 grudnia 1918 roku. Przyjazd fenomenalnego Polityka i Pianisty pobudził mieszkańców do zamanifestowania uczuć patriotycznych poruszając miejscowych  Polaków. Udał się do Hotelu Bazar, wygłosił  żarliwe przemówienie, zakończone owacją i ogromnym uniesieniem narodowym. Następnego dnia  o 4.40 po południu wybuchło Powstanie , udany zwycięski zryw doprowadzający przyłączenie Polski do macierzy.

W rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego ponownie przyjeżdża 27 grudnia w sobotę o godzinie 8-mej rano utwierdzając epopeję heroicznego czynu insurekcyjnego.  Swym artystycznym jestestwem przylgnął do Poznania, w którym to po raz pierwszy koncertował w 1890 r. jako wschodząca gwiazda pianistyki, dał dwa koncerty w Sali Lamberta i w Teatrze Polskim. W 1901 , gdy przybył do Poznania, był już wirtuozem o światowej renomie. Gościł jeszcze  w 1919 roku oraz w 1924r. otrzymując honorowe obywatelstwo Poznania  oraz został wyróżniony tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego. Ufundował Poznaniakom pomnik swego przyjaciela prezydenta U.S.A. Thomasa Wodorowa Wilsona. Podbił całą Europę zaś George Bernard Shaw oznajmił, iż  nasz Muzyk to „ największy pianista owego czasu, a prawdopodobnie wszystkich czasów”. Był doskonałym wykonawcą, ale i kompozytorem. Do dziś w księdze Guiunnessa pozostaje jego rekord w kategorii najwyższego dochodu za jedną zagraną nutę.

W 1928 roku poświęcono tablicę pamięci Paderewskiego – „ WIELKIEMU SYNOWI POLSKI W X ROCZNICE POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO ZWIĄZEK TOWARZYSTW UCZESTNIKÓW POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918/19” –  na narożniku budynku Bazaru Poznańskiego. W 1946 roku nadano nazwę ulicy Jego Imienia, która wiedzie nas od Hotelu Bazar do Starego Rynku. Ignacy Jan Paderewski patronuje także Akademii Muzycznej, VI Liceum Ogólnokształcącemu, którego jestem absolwentem.  W popularnej „ 6-tce”- „ Paderku” byłem redaktorem naczelnym  gazetki szkolnej –  „Echo Paderka”. Ogromną relikwią jest dla mnie tarcza szkolna z tegoż liceum.

Peregrynując po Nowym Jorku w 1999 roku przy 57 ulicy i 7 alei trafiłem do jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych do  Carnegie Hall, w której koncertował I. J. Paderewski. Zwiedzając ekspozycję historyczną poświęconą losom i dziejom tego magicznego miejsca dostrzegłem w gablocie znajomą jakże charakterystyczną fotografię  Mistrza, ku memu zdumieniu bez podpisu. Poprosiłem o właściwe napisanie; Wybitny Polak, Przyjaciel Stanów Zjednoczonych Ameryki i Prezydentów U.S.A., Mąż Stanu, Artysta, Patriota i Wielki Polityk & motto „ Uwielbiam muzykę, ale jeszcze bardziej kocham moją Ojczyznę” ( I.J.P.).

Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, stowarzyszenie powołane w 2000 roku na czele z Prezydentem dr Marianem Królem( Vide! www.thc.org.pl), powołało Komitet Budowy Pomnika Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, założyło portal – „ Wszyscy budujemy pomnik Ignacego Jana Paderewskiego dołącz do nas! ”  i ogłosiło konkurs na pomnik. Postuluję przystanek tramwajowy z tablicą IGNACY JAN PADEREWSKI obok tegoż monumentu, który z dumą będzie spoglądał na  swoją Akademię Muzyczną.

Postać Paderewskiego prezentowałem w Muzeum Historii Miasta Poznania w Ratuszu Poznańskim na ekspozycji stałej, towarzyszy w moim curriculum vitae. Od 1996 roku w blasku płonących pochodni i przy kolędach w inscenizacji przyjazdu Paderewskiego – postać pianisty prezentuje Edmund Dudziński. Ma miejsce teatrum upamiętniające tą uroczystą wizytę  w 1918 roku. Rekonstrukcja owego wydarzenia akcentuje historyczne znaczenie dla Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919, któremu Cześć i Chwała.