Poznań będzie kontynuował program KAWKA. Sfinansuje go z własnego budżetu

Choć zakończyło się finansowanie programu KAWKA z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, władze miasta podjęły decyzję o jego kontynuowaniu i rozszerzeniu zakresu. Poznań opłaci działania z budżetu miejskiego.

Do tej pory, program KAWKA realizowany w latach 2015-2017, finansowany był przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki niemu, mieszkańcy mogli otrzymać wsparcie finansowe na rzecz przebudowy systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych tak, by były one proekologiczne i bezpieczne.

Zyskali na tym nie tylko sami mieszkańcy, w których dokonano wymiany, ale także miasto – dzięki proekologicznym systemom ogrzewania udało się zmniejszyć poziom zanieczyszczenia powietrza.

Choć dofinansowanie z Funduszu się zakończyło, władze podjęły decyzję o kontynuowaniu programu ze środków miejskich. W tym roku, zostanie on jednak trochę zmieniony.

Do tej pory, z programu mogli skorzystać mieszkańcy jedynie trzech dzielnic – Wildy, Łazarza i Starego Miasta. Teraz, akcja obejmie teren całego miasta. Rozszerzony zostanie również zakres dostępnych źródeł ogrzewania. Poza elektrycznym i gazowym, będzie można także montować olejowe i systemy ogrzewające przy pomocy pomp ciepła.

W przypadku nierozdysponowania więcej niż 5% środków finansowych przeznaczonych na akcję w danym roku kalendarzowym, dopuszczona będzie możliwość drugiego naboru wniosków. Pula środków na program KAWKA wynosi 2 miliony złotych.

O dotacje ubiegać się mogą osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne, przedsiębiorcy i jednostki sektora finansów publicznych będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.

Projekt uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej.