Poznań wyda w tym roku 2,5 miliona złotych na rozbudowę i modernizację monitoringu miejskiego

Mieszkańcy Rataj będą mogli poczuć się trochę bezpieczniej. Jeszcze w tym roku, Miasto zamontuje prawie 20 kamer monitoringu w tej części Poznania. Sieć monitoringu będzie rozbudowywana i modernizowana także w pozostałych rejonach miasta. Łącznie, w tym roku, na ten cel przeznaczonych będzie 2,5 miliona złotych.

O zainstalowanie kamer monitoringu miejskiego na Ratajach apelowali nie tyko miejscowi radni osiedlowi, ale przede wszystkim mieszkańcy. Poznaniacy coraz częściej dostrzegają, że monitoring pozytywnie wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa w okolicy.

W 2018 roku, na ratajskich osiedlach i ulicach pojawi się 17 nowych kamer, w tym m.in. przy SP 20, na skrzyżowaniach ulic Dymka, Szwajcarskiej, Charotow, Kurlandzkiej, Jurackiej i na drodze wewnętrznej prowadzącej do Przystani Posnania na os. Piastowskim. Na realizację tego zadania, Miasto przeznaczy 800 tysięcy złotych.

W sprawę monitoringu włączyły się m.in. spółdzielnia Osiedle Młodych oraz Rada Osiedla Rataje. Plan rozmieszczenia kamer powstał przy współpracy także ze strażą miejską i policją.

Poznań wyda również 1,7 miliona złotych na pozostałe działania związane z monitoringiem. Przebudowana będzie sieć z jednymi z najstarszych kamer, które znajdują się wzdłuż ul. Półwiejskiej oraz Głogowskiej. Z kolei przy ul. Rybaki zbudowana będzie niezbędna infrastruktura techniczna, która pozwoli na rozbudowę monitoringu przy okazji przebudowy ulicy.

Oprócz tego, nowe kamery pojawią się m.in. przy ul. Winogrady, Murawa, Czechosłowackiej, Bałtyckiej, Gdyńskiej, Jana Pawła II i Baraniaka.

W planach jest również rozbudowa infrastruktury technicznej na osiedlu przy ul. Nadolnik, na odcinku od skrzyżowania ul. Krańcowej, Gdyńskiej, Głównej i Gnieźnieńskiej do wjazdu na cmentarz Miłostowo od ul. Gnieźnieńskiej.

Rocznie, kamery monitoringu miejskiego rejestrują około 8 tysięcy zdarzeń, w tym spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, zakłócanie porządku publicznego, kradzieży, bójek, rozbojów, a także wypadków drogowych. Dzięki monitoringowi, udało się odnaleźć ponad 20 poszukiwanych przez policję oraz ująć 400 sprawców przestępstw.

Obecnie, na terenie miasta działa 647 kamer, w tym 292 obrotowe, 9 panoramicznych i 346 stacjonarnych.