Wybory uzupełniające na ławników

Trwają wybory uzupełniające ławników do Sądu Okręgowego w Poznaniu. Potrzebnych jest kilkadziesiąt osób, a kandytatów można zgłaszać przez miesiąc.

Ławnicy uczestniczą w rozstrzyganiu spraw w sądach pierwszej instancji. Aby móc zostać jednym z nich, należy posiadać polskie obywatelstwo i korzystać z pełni praw obywatelskich. Kandydat powinien być zatrudniony, prowadzić własną działalność gospodarczą lub mieszkać w Poznaniu co najmniej od 12 miesięcy.

Ławnik musi mieć ukończone 30 lat, ale nie może mieć więcej niż 70 i musi wykazywać się „nieskazitelnym charakterem”. Wykształcenie powinno być co najmniej średnie.

Przeszkodą w zostaniu ławnikiem jest m.in. zatrudnienie w sądach, prokuraturze, policji lub „innych instytucji, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego”. Kandydatami nie mogą być również adwokaci, radcowie prawni i aplikanci, duchowni, żołnierze w czynnej służbie, funkcjonariusze służby więziennej i radni gminy, powiatu i województwa.

Kandydata na ławnika, mogą zgłaszać stowarzyszenia oraz organizacje zawodowe i społeczne, z wyjątkiem partii politycznych, a także grupa 50 osób na stale mieszkających w Poznaniu i posiadające pełnię praw wyborczych.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej UMP, w zakładce „ławnicy”.

Zgłoszenia przyjmowane są do 6 kwietnia. W trwających wyborach uzupełniających wybranych ma zostać 60 osób.