Wieża widokowa na Szachtach będzie nową atrakcją Poznania. Powinny powstać kolejne?

Ponad 20-metrowa wieża widokowa, która do końca listopada ma powstać na Szachtach na poznańskim Świerczewie ma stać się atrakcją nie tylko dla okolicznych mieszkańców, ale i pozostałych poznaniaków czy turystów. Wielu mieszkańców zwraca jednak uwagę na fakt, że tego typu inwestycje przydałyby się także w innych częściach miasta.

Tuż przed świętami wielkanocnymi, rozstrzygnięto przetarg na wykonawcę budowy 22-metrowej wieży widokowej na poznańskich Szachtach. Atrakcja powstanie w dolinie Strumienia Junikowskiego, w pobliżu cegielni na Fabianowie, przy Stawie Glabisia i Rozlanym, a wybuduje ją spółka Mosty Poznań.

Wykonawcę udało się wyłonić dopiero w trzecim przetargu. Inwestycja to efekt głosowania mieszkańców w Poznańskim budżecie Obywatelskim 2016, podczas którego, projekt uzyskał niemal 3,5 tysiąca głosów.

Taras widokowy na 22-metrowej wieży ma mieć 14 metrów kwadratowych powierzchni. Zaprojektowali go architekci z Toya Design. Będzie można z niego podziwiać panoramę Poznania, Lubonia oraz pobliskie tereny zielone. Na wieży zostanie zamontowany system monitoringu.

Na inwestycję czekają nie tylko mieszkańcy Świerczewa i Lubonia. Nowego punktu widokowego nie mogą się doczekać także pozostali mieszkańcy Poznania.

Od lat, pojawiają się głosy, że w mieście brakuje dobrych i ciekawie zlokalizowanych punktów i tarasów widokowych. Obecnie, najbardziej znane są te na Zamku Królewskim, budynku Uniwersytetu Ekonomicznego, tarasie hotelu na placu Kolegiackim czy restauracji w Bałtyku.

Wieża na Szachatach będzie czymś nowym, ponieważ usytuowana będzie nie w centrum, a w południowej części miasta, przez co będzie można podziwiać nie tylko miejską panoramę, ale także tereny zielone. Poznaniacy zwracają uwagę na to, że w mieście brakuje tarasów, które ukażą nie tylko centrum, ale także pozostałe części Poznania.

Wskazuje się m.in. tereny nadwarciańskie, tereny Rataj, okolice Moraska i Radojewa, czy Jeziora Strzeszyńskiego.

Być może, inwestycja na Szachtach zainspiruje mieszkańców innych poznańskich dzielnic, do zgłaszania podobnych projektów także w swoich rejonach, w ramach poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.