Ma połączyć Wildę z centrum – prace przy budowie drogi rowerowej przebiegają zgodnie z planem. Wykonano już część niezbędnych rozbiórek

Choć prace przy budowie drogi rowerowej, która ma połączyć Wildę z centrum miasta ruszyły w kwietniu, to już widoczny jest ich postęp. Trasa powstaje od okolic parku Jana Pawła II do ul. Półwiejskiej i Krakowskiej.

Dwukierunkowa droga rowerowa ma zwiększyć komfort i bezpieczeństwo jazdy rowerem między Wildą a Starym Miastem. To trasa od lat wyczekiwana przez cyklistów, z których część rezygnuje obecnie z pokonywania jej jednośladem z uwagi na obawy dotyczące bezpieczeństwa. Brak odpowiedniej infrastruktury rowerowej sprawia, że większość trasy trzeba pokonać jadąc jezdnią, co z uwagi na duże natężenie ruchu samochodowego budzi obawy części rowerzystów.

Inwestycja ma pozytywnie wpłynąć także na płynność ruchu kołowego na jezdni.

Trasa będzie miała ponad kilometr długości, szeroka na 2-2,5 metra. Powstaje po zachodniej stronie ul. Dolna Wilda, na odcinku od ulic Świętego Jerzego do ul. Górna Wilda. Jej dalszy przebieg będzie prowadził po wschodniej stronie ul. Górna Wilda, w kierunku ul. Królowej Jadwigi, a ostatni, około 70-metrowy odcinek drogi o szerokości 2 metrów, połączy wzdłuż ulicy Półwiejskiej ul. Królowej Jadwigi z ul. Krakowską.

Inwestycja wymaga również zmian w układzie drogowym. Konieczne będzie przebudowanie i dostosowanie do ruchu rowerowego sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach ulic: Dolna Wilda i Świętego Jerzego, ul. Górna Wilda i Królowej Jadwigi oraz ul. Półwiejskiej i ul. Krakowskiej. Wzdłuż drogi rowerowej powstanie również nowy chodnik. Zmmieni się sposób parkowania – zatoki będą wskazywały parkowanie równoległe, wzdłuż krawędzi jezdni.

Budowa rozpoczęła się w kwietniu tego roku i już widać postęp na placu robót. Pomimo pandemii przebiega zgodnie z harmonogramem.

Obecnie prace skupione są na odcinku od skrzyżowania z ulicami Świętego Jerzego i Żelazka do skrzyżowania z ul. Spychalskiego. Wykonano tam już niezbędne rozbiórki, a obecnie trwa układanie nowych instalacji i krawężników. Przygotowywane są również powierzchnie pod nowe chodniki i miejsca postojowe.

Najbliższe dni obejmą m.in. budowę miejsc postojowych, które mają być gotowe w pierwszej kolejności.

Z uwagi na prowadzone prace, wprowadzono zmiany w organizacji ruchu. Na ul. Dolna Wilda od skrzyżowania z ul. Świętego Jerzego do skrzyżowania z ul. Spychalskiego obowiązuje ruch jednokierunkowy, w kierunku Dębca. Pojazdy zmierzające z Dębca w kierunku  ul. Olimpijskiej i okolic ul. Półwiejskiej prowadzone są objazdem przez ulice Świętego Jerzego, Wierzbięcice, Rynek Wildecki, Górna Wilda. Do dyspozycji kierowców chcących dotrzeć do centrum jest również nieco dłuższy, ale poprowadzony szerszymi arteriami, objazd przez ul. Żelazka i Drogę Dębińską.