Poznański Fotoplastykon w nowej lokalizacji i z premierową wystawą

Poznański Fotoplastykon po krótkiej przerwie znów jest dostępny dla poznaniaków i turystów. Zmienił jednak swoją lokalizację i mieści się w budynku Arkadii przy Placu Wolności. Z okazji “nowego otwarcia” przygotowano również premierową wystawę “Przebłyski Wolności”, dzięki której można przenieść się do czasów I wojny światowej.

Fotoplastykon pojawił się w Poznaniu po II wojnie świtowej i początkowo mieścił się przy ul. Piekary. Pod koniec lat 50. XX wieku przeniesiono go do lokalu przy ówczesnej ul. Armii Czerwonej, znanej dziś jako ul. św. Marcin. Dwadzieścia lat później nabył go fotografik, Władysław Rut, a w 1982 r. odziedziczył go jego syn Antoni, który założył działającą do 2005 roku galerię “Fotoplastykon”.

Niespełna dziesięć lat później nowym właścicielem stało się Wydawnictwo Miejskie Posnania. Choć początkowo ustawiony był w Galerii Miejskiej Arsenał to teraz przeniesiono go do Centrum Informacji Kulturalnej mieszczącej się w zabytkowym gmachu Arkadii.

Nowa lokalizacja ma sprawić, że Fotoplastykon Poznański będzie częściej odwiedzany przez turystów i mieszkańców.

“Cieszę się, że fotoplastykon będzie mieścił się teraz przy placu Wolności, w tak wspaniałym miejscu, jakim jest Arkadia. Tuż obok mamy Centrum Inicjatyw Rodzinnych, teatr Ósmego Dnia, galerię Atelier Myszkowski. Miejsce to tętni życiem, to centrum kultury otwarte na mieszkańców i turystów. Jestem przekonany, że wielu z nich z ciekawością zajrzy do fotoplastykonu. W dobie cyfryzacji, smartfonów i komputerów cofnięcie się w przeszłość może być ciekawe i inspirujące. Myślę, że będzie to miejsce spotkań i mile spędzonego czasu.”

Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania

Katarzyna Kamińska, dyrektorka Wydawnictwa Miejskiego Posnania, także nie kryje zadowolenia z nowego miejsca, w jakim znalazło się urządzenie. Jednocześnie ma nadzieję, że nie będzie już musiało zmieniać swej lokalizacji – z uwagi na wiek, każde przenosiny wiążą się z pogorszeniem jego stanu technicznego.

Możliwość oglądania zdjęć, wykonanych w technice stereoskopowej, to nie wszystko. W miejscu, gdzie znajduje się fotoplastykon mają odbywać się także warsztaty dla mieszkańców. W ten sposób Miasto chce przybliżyć taką formę fotografii.

Z okazji ponownego “otwarcia” przygotowano premierową wystawę “Przebłyski Wolności”, na której prezentowane są fotografie z czasów I wojny światowej, czyli okresu poprzedzającego odzyskanie przez Polskę niepodległości.

“Wystawa miała być zwieńczeniem roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Niestety zdjęć z tego okresu, wykonanych metodą stereofotografii i związanych z polską państwowością nie ma zbyt wiele. Dlatego zdecydowaliśmy się się na użycie stereofotografii z czasów pierwszej wojny światowej.”

Marcel Skierski, kurator wystawy

Wystawę można będzie oglądać w Poznańskim Fotoplastykonie do 31 maja 2019 roku.