„Dla Ciebie, Polsko – Śląsk” – wyjątkowa wystawa w Poznaniu

„Dla Ciebie, Polsko – Śląsk” to wystawa plenerowa stworzona z okazji 100. rocznicy powrotu Górnego Śląska do Polski, którą możemy podziwiać przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu. O szczegółach wystawy opowiedział Tomasz Szabelski – pełnomocnik Dyrektora ds. strategii promocji Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Wystawa powstała, by przybliżyć zwiedzającym historię Śląska od czasów średniowiecznych do wybuchu II Wojny Światowej, wcześniej można było ją podziwiać m.in. w Gdańsku i Warszawie.

„Historia skomasowana jest na jedenastu planszach w sposób niezwykle skrótowy, tutaj był wielki ból jakie wątki wybrać aby tak skomplikowaną historię przedstawić” – powiedział w programie Hej Poznań Tomasz Szabelski,  pełnomocnik Dyrektora ds. strategii promocji Muzeum Śląskiego w Katowicach

Tomasz Szabelski zapytany o najważniejsze wydarzenia w historii Górnego Śląska odpowiedział, że były to lata 1919 -1921, czyli wybuchy pierwszego, drugiego i trzeciego Powstania Śląskiego oraz okres plebiscytów. Są one przedstawione na planszy piątej i szóstej, był to okres bardzo przełomowy, który zadecydował o przyłączeniu Górnego Śląska do Polski.

„Wystawa nie obala żadnych mitów, raczej przedstawia typowy ogląd historii” – wyjaśnił w rozmowie z Piotrem Szulcem

Zwiedzając wystawę można poznać skutki przyłączenia Górnego Śląska do Polski, industrializacji, budzenia się polskiej świadomości oraz dowiedzieć się więcej o kulturze ludowej. Wątki historyczne przeplatają się z ciekawostkami dotyczącymi kultury i regionu.

Wystawę „Dla Ciebie, Polsko – Śląsk” można podziwiać od 24 sierpnia do 17 września. Więcej o niej można dowiedzieć się z wywiadu z Tomaszem Szabelskim.