Wystawa „Jesteś zdrowa…”, jako wyjątkowa wiadomość dla kobiet

Po raz kolejny mieszkańcy Wielkopolski podziwiać mogą dzieła autorstwa Marii Romany Gierczyńskiej. Tym razem na patio Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu zanurzą się w refleksji podczas podziwiania wystawy „Jesteś zdrowa…”.

Przestrzenne kompozycje szachów, sylwet i figur obejrzeć można przy al. Niepodległości 34. Wystawa skierowana jest szczególnie do kobiet. W trakcie jej zwiedzania w indywidualny sposób można zreflektować się i zastanowić nad swoim życiem. Sam proces powstawania dzieł, który nadzorował lekarz, prof. Dariusz Iżycki, był dla Pani Marii szczególną formą terapii. To ostrzeżenie, ale i jasne przesłanie, że rak to nie wyrok. Głównym motywem, który przewija się na każdym kroku jest obraz kobiety – silnej i niezależnej.

Takimi cechami charakteryzuje się zresztą Maria Romana Gierczyńska. Studiowała na Uniwersytecie Poznańskim i w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej. Zdobyła w swoim życiu wiele nagród. Otrzymała wyróżnienie na 12. Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi czy na IV Ogólnopolskim Biennale Malarstwa i Tkaniny w Gdyni. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, w klasztorze pocysterskim w Wągrowcu oraz w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą. Jest twórczynią scenografii teatralnych i operowych, kuratorem wystaw i architektem wnętrz. Oprócz ogromnego talentu, znana jest z zaangażowania w dobroczynność i bezinteresowne działanie na rzecz powiatu poznańskiego. W 2015 roku za szlachetną postawę została wyróżniona mianem  Wolontariusza Powiatu Poznańskiego. 

„Jesteś zdrowa…” to kolejna wystawa Marii Romany Gierczyńskiej, która zaprezentowana została w stolicy Wielkopolski. Warto wspomnieć o jednej, która w 2018 roku ukazała się w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. „Niepodległość” powstała z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i Powstania Wielkopolskiego. Upamiętniała wydarzenia z niepodległej i zniewolonej Polski od czasów Bogurodzicy aż po współczesność. Rok później nadarzyła się kolejna okazja na przybliżenie twórczości tej autorki. Aktualne dzieła  podziwiać można od 29 października.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.