Podpisano umowę na przebudowę Placu Kolegiackiego

Przebudowa Placu Kolegiackiego ruszy już w kwietniu. Prace wykona firma Budimex, ta sama która wykonywała rewitalizację ul. Święty Marcin.

“Dla jednych nowy Plac Kolegiacki będzie betonową pustynią, pustką bez zieleni, ale taka mamy demokrację. Nasze projekty były konsultowane społecznie i cieszę się, że w końcu prace ruszą. Cieszę się także z faktu, że przebudowę wykona ta sama, sprawdzona firma, która tak sprawnie dokonała rewitalizacji ul. Św. Marcin”

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Prezydent zapowiada także, że następnym krokiem będzie rewitalizacja płyty Starego Rynku. Wartość podpisanej umowy wynosi 27,5 mln zł. Od daty podpisania umowy wykonawca ma dwa tygodnie na przejęcie placu budowy. Przebudowa ma potrwać 14 miesięcy i zakończy się latem 2020 roku.

“Przestrzeń Placu Kolegiackiego zyska nową jakość. Na placu przybędzie zieleni, pojawi się fontanna, mała architektura, a także przestrzeń do wydarzeń kulturalnych i jarmarków. W porównaniu do Starego Rynku będzie to miejsce bardziej kameralne, gdzie można wypić kawę. Znikną parkujące samochody, a korzystać z samochodu będzie można jedynie na południowej części placu. Reszta przestrzeni będzie dostępna dla pieszych bez ograniczeń”

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania

Jezdnię od reszty placu oddzieli fontanna. Kamienny parawan, po którym spływać będzie woda, zostanie podświetlony. Pojawi się także Zegar Historii – będzie to wyrastający z ziemi pylon z polerowanej stali, którego poszczególne części pokażą kolejne fazy rozwoju i upadku Kolegiaty.

“Zależało nam, żeby teren był dokładnie zbadany przez archeologów. Dzięki temu archeolodzy z UAM będą mieli pracę na kolejne 20 lat i nie jedna praca doktorska czy habilitacja powstanie na podstawie wykopalisk na Placu Kolegiackim”

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania