Poznań gospodarzem XXIII Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych 2020

Poznań będzie gospodarzem XXIII Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych 2020. Wydarzenie odbywa się co pięć lat w różnych częściach świata. Tym razem wybór padł na stolicę Wielkopolski. W przyszłym roku do naszego miasta może przyjechać nawet 2,5 tys. wybitnych historyków z całego globu. W środę prezydent Poznania – Jacek Jaśkowiak, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza – prof. Andrzej Lesicki oraz prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej – Jan Mazurczak podpisali porozumienie o współpracy przy organizacji kongresu.  

Organizatorem kongresu jest Międzynarodowy Komitet Nauk Historycznych (CISH) – stowarzyszenie historyków z całego świata powołane do życia w Genewie w 1926 roku.

Jak dotąd wydarzenie to zostało zorganizowane w Polsce tylko raz, w 1933 roku w Warszawie. Podczas ostatniego kongresu, który odbył się w 2015 r. w Jinan (Chiny), Poznań wygrał rywalizację o tytuł miasta-gospodarza w 2020 roku.Organizatorzy rozpatrywali także kandydatury fińskiego Tampere i Aten.

“Uzyskanie prawa do organizacji kongresu jest niezwykłym wyróżnieniem, a jednocześnie dużym wyzwaniem dla naszego miasta. Wykorzystamy tę szansę, aby promować Poznań i Polskę. Kongres odbywa się w naszym kraju po raz drugi. Pierwszy raz wydarzenie to miało miejsce w 1933 roku, czyli też w okresie bardzo ważnych zmian. Na naszych oczach działa się historia – akurat z dramatycznym finałem, bo był to okres, kiedy w Niemczech budził się nacjonalizm, a naziści zdobywali władzę. Dzisiaj też jesteśmy w ciekawym historycznym momencie zmian w Europie i na całym świecie. Kiedyś słyszałem takie powiedzenie Kabaretu pod Egidą: “historia uczy tylko jednego – że nigdy nikogo niczego nie nauczyła”. Mam nadzieję, że teraz będzie inaczej. Chyba nikt inny, lepiej niż historycy nie potrafi zderzyć sytuacji, które miały miejsce w przeszłości z wyzwaniami i zagrożeniami teraźniejszości. Być może ten kongres doprowadzi do odpowiednich przemyśleń i zachowań w polityce – aby z tej historii korzystać i czegoś się nauczyć”

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Podczas kongresu, który zaplanowano na 23-29 sierpnia, odbędzie się ponad 100 różnorodnych paneli tematycznych, sesji specjalistycznych i dyskusji  poświęconych ważnym zagadnieniom we wszystkich epokach od starożytności do współczesności. Historycy debatować będą w ramach całodniowych tzw. “wielkich tematów” (Major Themes), np. przeplatających się ze sobą dziejów ludzi i zwierząt, problemom tożsamości w starożytności oraz pojęć “państwo” i “naród”, a także w ramach krótszych sesji dot. m.in. historii Bliskiego Wschodu, dziejów religii i polityki, czy globalnego zjawiska “lat 60-tych”.

Na poznańskim Kongresie po raz pierwszy odbędzie się tzw. Research Forum, podczas którego uniwersytety, instytuty badawcze i fundacje będą mogły zaprezentować realizowane i wspierane projekty badawcze. Kongresowi będą również towarzyszyć Międzynarodowe Targi Książki Historycznej.

“Dla poznańskiego środowiska naukowego kongres będzie wspaniałą okazją wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy z najwybitniejszymi przedstawicielami nauk historycznych z całego świata. Dzięki temu wydarzeniu będziemy mieć możliwość zaprezentowania Poznania jako ważnego ośrodka badań historycznych. Zadbamy o najwyższy poziom organizacji Kongresu, ponieważ jest to także istotny aspekt umiędzynarodowienia naszej uczelni”

prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki, rektor UAM

Uroczystość wręczenia Światowej Nagrody Historycznej uświetni koncert Łukasza Kuropaczewskiego, Macieja Frąckiewicza i Bartłomieja Millera. Artyści wystąpią 26 sierpnia w Teatrze Polskim. Koordynatorem wydarzenia jest Teatr Muzyczny w Poznaniu. Łukasz Kuropaczewski to wybitny gitarzysta klasyczny, zdobywca wielu nagród i wyróżnień w polskich i zagranicznych konkursach. Jest prof. Akademii Muzycznej w Poznaniu, a od 12 lat także dyrektorem artystycznym Festiwalu Akademia Gitary. Maciej Frąckiewicz uznawany jest za jedną z najciekawszych osobowości muzycznych młodego pokolenia i jednego z najważniejszych polskich wirtuozów akordeonu. Na scenie zaprezentuje się także Bartłomiej Miler – wybitny perkusista współpracujący z Poznańską Filharmonią, doktorant Akademii Muzycznej w Poznaniu.

“Początki kongresu sięgają schyłku XIX wieku. Pierwszy odbył się w 1900 roku w Paryżu. Odtąd, jeśli nie było żadnych kataklizmów, odbywał się regularnie, co 5 lat. Od 1926 roku za organizację kolejnych kongresów odpowiedzialny jest Międzynarodowy Komitet Nauk Historycznych. Od tego momentu odbyły się 22 kongresy. Decyzja o tym, że zostaniemy gospodarzem kolejnego takiego wydarzenia zapadła 4 lata temu, w Chinach. Wygraliśmy te zawody dzięki wsparciu macierzystej uczelni i władz lokalnych – Miasta Poznania i Urzędu Marszałkowskiego. Od samego początku mogliśmy liczyć na wsparcie “

prof. Krzysztof A. Makowski, przewodniczący Wydziału Wykonawczego Komitetu Organizacyjnego XXIII MKNH Poznań 2020

Każdego roku w Poznaniu odbywa się ponad 3 tys. wydarzeń o charakterze konferencyjnym oraz kilkadziesiąt imprez targowych. Atutem stolicy Wielkopolski w wyścigu o organizację takich wydarzeń jest ich lokowanie w centrum miasta. Ważnym elementem przygotowań do XXIII Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych 2020 są atrakcje turystyczne miasta oraz ciekawe wydarzenia towarzyszące. Wielu gości odwiedzi Poznań wraz z osobami towarzyszącymi, które chętnie zwiedzą miasto oraz skorzystają z jego oferty kulturalnej i rekreacyjnej.

“Światowy Kongres Historyczny to znakomity przykład rosnącej specjalizacji Poznania w turystyce biznesowej, dzięki której rywalizujemy z powodzeniem z innymi miastami. Mamy za sobą światowy kongres nauk politycznych i światowy kongres dentystów. W sierpniu czeka nas światowy kongres antropologów. W zeszłym roku odbył się światowy kongres komputerowy. Poznań posiada międzynarodowy i europejski wizerunek, miasta otwartego. To bardzo ważne. Dzięki tego typu wydarzeniom pniemy się w rankingu miast-gospodarzy kongresów, zyskujemy niezbędną renomę i w efekcie z roku na rok będziemy gościć jeszcze więcej wydarzeń z najwyższej półki.”

Jan Mazurczak, prezes PLOT

Polski Lokalny Komitet Organizacyjny tworzą Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) i Komitet Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk (KNH PAN). W jego skład wchodzą przedstawiciele UAM, KNH PAN, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Muzeum Historii Polski, władz regionalnych i miejskich. Jego współprzewodniczącymi są prof. Andrzej Lesicki, Rektor UAM, i prof. Tomasz Schramm, Przewodniczący KNH PAN.

Współpracę Miasta z UAM i PLOT w zakresie organizacji kongresu koordynuje Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania.