Chcą badać koronawirusa, by lepiej go zrozumieć, a także poznać psychologiczne i społeczne skutki pandemii

Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zgłosili aż 14 wniosków w konkursie Narodowego Centrum Nauki “Szybka ścieżka dostępu do funduszy na badania nad COVID-19”. Co ciekawe, wbrew pozorom badania nie muszą mieć charakteru takiego, jaki najbardziej obecnie kojarzy się z wirusem, czyli aspektu chemiczno-biologicznego w laboratorium.

Konkurs skierowany jest do badaczy i naukowców, a celem jest poszerzenie wiedzy w zakresie mechanizmu działania koronawirusa SARS-CoV-2, sposobów diagnozy choroby, którą wywołuje, jej leczenia i zapobiegania, a także psychologicznych i społecznych aspektów i skutków pandemii.

Budżet konkursu wynosi 10 mln złotych. Termin składania wniosków upłynął w nocy z wtorku na środę. Badacze i naukowcy z UAM zgłosili aż 14 wniosków.

Proponowane badania mają być przeprowadzane na wydziałach: Chemii, Biologii, Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, Fizyki, Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, Prawa i Administracji, Psychologii i Kognitywistyki, Socjologii oraz Centrum Zaawansowanych Technologii.

Zgodnie z założeniami konkursu, naukowcy zajmą się badaniami związanymi z:

– patofizjologią choroby, w tym takie, które mogą przyczynić się do podjęcia prac nad przyszłymi strategiami terapeutycznymi lub metodami diagnostycznymi COVID-19

– mechanizmami zakażania, w tym sposobami ochrony pracowników służby zdrowia

– psychologicznymi i społecznymi skutkami pandemii i sposobami ich ograniczania (w tym polityką zdrowotną i organizacją opieki medycznej, etyką badań i opieki nad chorymi, społecznymi zachowaniami w pandemii).

Laureaci konkursu zostaną ogłoszeni w przyszłym miesiącu.