Więcej niż w ubiegłym sezonie połączeń z lotniska Poznań-Ławica. W październiku uruchomione zostaną kolejne

Choć niektórzy wróżyli ogromne spadki zainteresowania lotniskiem Poznań-Ławica i zmniejszenie ilości połączeń po likwidacji bazy jednego z przewoźników, to okazuje się, że 2019 rok oznacza… wzrost i więcej możliwości latania z Poznania. W sezonie Zima 2019/2020 przewoźnicy zaoferują więcej połączeń niż w ubiegłorocznym sezonie. Lotnisko przedstawiło także najnowsze statystyki dotyczące ruchu pasażerskiego na Ławicy w sierpniu.

Nie jest tajemnicą, że 2018 rok był dla portu lotniczego Poznań-Ławica rekordowy. Lotnisko odnotowało aż ponad 34% wzrostu i obsłużyło ponad 2 miliony pasażerów. Nowy rok, poza nowymi połączeniami, przyniósł także informację o likwidacji bazy linii Wizz Air, która istniała w stolicy Wielkopolski przez 10 lat. Niektórzy wróżyli w związku z tym ogromne spadki i ubogą siatkę połączeń.

Tymczasem okazało się, że „luka” szybko zostanie wypełniona innymi połączeniami, zarówno od samego Wizz Air jak i innych przewoźników. Swoją współpracę z Poznaniem postanowił zwiększyć Ryanair, a LOT widząc zainteresowanie pasażerów poznańskiego portu, zwiększył ilość połączeń z Warszawą do 36 rejsów tygodniowo.

W ciągu roku uruchamiano kolejne połączenia, z czego dwa we wrześniu – do Birmingham i Kutaisi. Jeszcze w październiku uruchomione zostaną kolejne cztery – do Budapesztu. Charkowa, Odessy i Paryż-Beauvis. To jednak nie koniec. Jak podkreśla lotnisko, od lat Poznań jest trzecim co do wielkości ośrodkiem czarterowym w Polsce, co pozwoliło na niemal dwukrotne zwiększenie liczby odprawionych pasażerów w sierpniu w ciągu ostatniego dziesięciolecia.

Jak wynika z siatki połączeń realizowanych z Ławicy, w sezonie Zima 2019/2020 pasażerowie mają do wyboru o 25% więcej połączeń niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Pomimo likwidacji bazy, Wizz Air oferuje o dwa więcej niż rok temu połączenia, co daje o 2 więcej rotacje w tygodniu. Jeszcze większy wzrost widać u linii Ryanair, która zwiększyła liczbę połączeń z 14 do 17, a tym samym tygodniowe rotacje z 35 do 43.

Z uwagi na rekordowy wynik w ubiegłym roku, zarówno lotnisko jak i branżowi analitycy spodziewali się, że lotnisko odnotuje pewne spadki. W sierpniu 2019 roku obsłużono na Ławicy 293 117 pasażerów, czyli o 9% mniej niż w analogicznym okresie rok temu. Co ciekawe, na tym samym poziomie utrzymała się liczba pasażerów w sektorze Legacy.

Najczęściej wybieranym przez podróżnych kierunkiem oferowanym przez tanich przewoźników był po raz kolejny Londyn – zarówno na lotnisko Stansted jak i Luton. Podium zamknął Dublin. Z kolei wśród połączeń czarterowych po raz kolejny najpopularniejszą dla pasażerów ofertą była Antalya, na drugim miejscu znalazło się Burgas, a na trzecim Heraklion.

 

autorka: A. Karczewska