Umowa ze zwycięzcą konkursu na projekt nowej siedziby Teatru Muzycznego podpisana

Wykonano kolejny krok w kierunku budowy nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu. W Urzędzie MIasta podpisano umowę ze zwycięzcą konkursu na projekt – Atelier Loegler Architekci. Nowy obiekt, który powstanie u zbiegu ul. św. Marcin i Skośnej przy Akademii Muzycznej będzie największym tego typu w Polsce.

To ważny dzień w kulturalnym życiu miasta. Do konkursu na projekt nowej siedziby zgłosiły się 44 firmy i pracownie architektoniczne, spośród których aż 14 było spoza Polski. Duże zainteresowanie również wśród zagranicznych podmiotów pokazuje, jak prestiżowym miejscem jest nowa siedziba Teatru Muzycznego.

Zwycięzcą została krakowska pracownia Atelier Loegler Architekci, która uzyskała najwyższe oceny ze strony Sądu Konkursowego. Doceniono m.in. oryginalność i trafność projektu, w tym także powiązanie z otoczeniem i wykorzystaniem naturalnego ukształtowania terenu.

„Emocjonalne przeżycia, jakie towarzyszyły powstawaniu tego projektu, to duża przygoda i niezapomniane wspomnienia, które zapamiętam do końca życia. Miejsce, powstania teatru jest wyjątkowe, ma swoją magię opisaną kontekstem, które tworzy Akademia Muzyczna i sąsiedztwo Uniwersytetu. Cieszyłem, że udało nam się wygrać ten konkurs i zaproponować coś, co może być wyjątkową afirmacją kultury muzycznej nie tylko Poznania, ale Polski. Muzyka łagodzi obyczaje, dlatego życzę sobie i wszystkim, żeby etap powstawania jak najszybciej się zrealizował.”

Romuald Loegler, prezes spółki Atelier Loegler Architekci

Według założeń Teatr Muzyczny w Poznaniu będzie miał obiekt z 1,2 tys. miejsc na głównej widowni. To o wiele więcej niż m.in. słynny Teatr Roma w Warszawie. To jednak nie koniec – 300 widzów będzie mogło oglądać sztukę na widowni kameralnej z dodatkową przestrzenią na ok. 150-200 osób.

Zwycięzca konkursu musi teraz wykonać kompletną dokumentację projektową opartą na koncepcji architektonicznej. Projekt budowlany ma być gotowy w lipcu 2020 roku, a projekt wykonawczy wraz z pozwoleniem na budowę na początku 2021 roku. Nowa siedziba ma być gotowa w ciągu 5 lat.