Tajemnicza Północ, czyli podróże z Poznania do państw północnej Europy

Choć nie przyciągają słońcem grzejącym turystów na plaży przez niemal 300 dni w roku, nie kojarzą się z upałami i gorącym klimatem, to państwa północnej Europy coraz częściej są doceniane przez polskich turystów. Dlaczego? To wyjątkowa historia i architektura połączona z najróżniejszymi zjawiskami natury. Z poznańskiej Ławicy można polecieć m.in. do Szwecji, Norwegii, Danii i Holandii.

Chcąc polecieć z Poznania do Danii można wybrać dwa miasta jako cel swojej podróży. Pierwszym jest stolica tego państwa, czyli Kopenhaga. Drugim jest Billund, czyli także stolica, ale nie państwa, a kultowych klocków Lego. Oba cieszą się dużym zainteresowaniem wśród podróżnych.

Kopenhaga jest największym duńskim miastem, połączona mostem ze szwedzkim Malmo, co sprawia, że turyści swobodnie mogą poruszać się między dwoma państwami. To miasto nazywane rajem dla miłośników architektury. Kopenhaga kryje w sobie historię w niemal każdym budynku. Choć różni się od innych europejskich stolic, to nie ustępuje im pod żadnym względem. Turyści odwiedzający to miasto cenią sobie także specyficzne podejście do życia mieszkańców, w tym wszechobecny spokój i „powolny” styl życia.  Podczas przechadzki po mieście nie sposób nie zauważyć licznych kolorowych i ciekawych architektonicznie kamienic, z których słynie Kopenhaga. Warto również zajrzeć do potężnego gmachu ratusza z wyjątkowym zegarem, który poza godzinami i minutami wszystkich stref czasowych pokazuje również położenie gwiazd i słońca. Tuż przy ratuszu znajduje się plac Andersena, który jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych, a także manifestacji czy protestów miejscowej ludności. Starówka oznacza również szereg wąskich uliczek, którymi poruszają się piesi oraz liczni rowerzyści. Kopenhaga to również miasto kultury z licznymi muzeami oraz ogrodów.

Niewątpliwie dużą atrakcją i ciekawą opcją na wycieczkę nie tylko dla najmłodszych jest duńskie Billund, czyli miasto kojarzone przede wszystkim z kultowymi klockami Lego. To tutaj powstała fabryka znanych na całym świecie zabawek. Jest to niewątpliwie największa atrakcja tego miejsca, z licznymi wioskami na terenie słynnego Legolandu, podzielonymi tematycznie. Jest także safari i ogromne budowle i kolejki z Lego. W samym Billund znajdują się również m.in. Muzeum Lotnictwa i Muzeum Motoryzacji, a także zoo.

Z poznańskiej Ławicy można polecieć również do Eindhoven, miasta w południowej Holandii. Choć jest to ośrodek przemysłu elektronicznego to nie brakuje tu również atrakcji dla turystów. Podróżni cenią sobie „międzynarodową atmosferę” i otwartość lokalnej ludności na przyjezdnych. Zwiedzanie większość osób rozpoczyna od Marktu, czyli centralnego placu miastu, otoczonego przez zamknięte dla ruchu samochodowego deptaki. Miasto podobnie jak Amsterdam słynie również z licznych rowerów, które służą za najpopularniejszy środek lokomocji w mieście. Nie brakuje tu wielu „zielonych wysp”, które położone są na rzece Dommel i stanowią świetne miejsce np. na piknik. W Eindhoven nie brakuje muzeów, w tym centrum sztuki współczestej czy całej dzielnicy sztuki, czyli De Bergen. Warto również spróbować lokalnej kuchni i zajrzeć do licznych sklepów w centrum miasta.

Planując podróż na północ Europy warto rozważyć również wycieczkę do Norwegii. Z Poznania można polecieć na lotnisko Oslo-Torp, będące lotniskiem zamiejscowym dla Oslo, stolicy i największego miasta Norwegii. Co można zobaczyć w Oslo? Niewątpliwie jedną z głównych atrakcji jest zamek wraz z fortecą Akershus, czyli pochodzący z XIII wieku kompleks fortyfikacji obronnych, który położony jest bezpośrednio nad Fiordem Oslo. Warto również zwiedzić pałac królewski, który wciąż jest siedzibą króla. Codziennie o godzinie 13:30 odbywa się tam honorowa zmiana warty straży królewskiej. Ciekawą atrakcją jest Frammuseet, czyli muzeum statku polarnego Fram oraz Centrum pokojowe Nobla. Miłośnicy sztuki z pewnością powinni wybrać się do Galerii Narodowej, która posiada największe w Norwegii zbiory sztuki norweskiej, skandynawskiej i europejskiej.

Z lotniska Poznań-Ławica można wybrać się również do Sztokholmu, stolicy i największego miasta Szwecji, będącego głównym ośrodkiem kulturalnym, ekonomicznym i politycznym państwa. Poza fascynującymi turystów z całego świata uroczymi uliczkami i architekturą, Sztokholm wzbudza zainteresowanie także ze względu na liczne muzea – jest ich około 70. Obowiązkowymi na mapie turystów punktami zwiedzania są także Pałac Królewski oraz Dom Rycerstwa i Szlachty w Sztokholmie. Zainteresowanie budzi również Ratusz oraz Katedra Storkyrkan. Warto wybrać się również do Muzeum Okrętu Vasa oraz Skansenu. Co ciekawe, w mieście znajdują się także liczne zabytki związane z Polską, w tym m.in. zbroje królów Polski, sztandary wojska polskiego, polskie armaty czy namiot zdobyty przez Sobieskiego pod Wiedniem.

 

autorka: A. Karczewska

Oferta dostępna z poznańskiego lotniska dostępna jest na stronie internetowej portu lotniczego Poznań-Ławica.

 

autorka: A. Karczewska