Lotnisko Poznań-Ławica z podsumowaniem ubiegłego roku. Ilu obsłużono pasażerów i dokąd latano najchętniej?

Port lotniczy Poznań-Ławica podał wyniki za ubiegły rok. Obsłużono prawie 2,4 mln osób, co wbrew niektórym sceptycznym głosom, nie jest złym wynikiem – jest lepszy niż zakładano w planie rocznym. Przeprowadzono również szereg inwestycji zarówno na lotnisku jak i w jego otoczeniu, które wpływają na rozwój portu.

Po rekordowym 2018 roku, podczas którego odnotowano prawie 34% wzrost, spodziewano się spadku w kolejnym. W ubiegłym roku poznańskie lotnisko obsłużyło łącznie 2 379 635 pasażerów, czyli o prawie 3% więcej niż prognozowano. Poznaniowi udało się utrzymać trzecie miejsce wśród polskich lotnisk pod względem wielkości ośrodka czarterowego.

Rok 2019 przyniósł 11 nowości w połączeniach regularnych, w tym kierunki wyczekiwane od lat przez pasażerów, takie jak.m.in. Rzym, Zadar, Budapeszt, Kutaisi czy Odessa. Przybyły również 3 połączenia czarterowe.

W segmencie przewoźników stałych, czyli legacy, obsłużono 488 868 osób, a z połączeń tanich linii lotniczych skorzystało 1 152 098 podróżnych. Połączenia czarterowe to 734 791 pasażerów.

Największy ruch lotniczy w 2019 roku odnotowano w miesiącach wakacyjnych, czyli od czerwca do września. Najmniej latano w lutym i grudniu.

Najchętniej podróżni ruchu regularnego wybierali Warszawę, dwa londyńskie lotniska – Luton i Stansted, a w dalszej kolejności Frankfurt i Monachium. Podróżni korzystający z oferty czarterowej najczęściej latali do Turcji, Bułgarii i Grecji.

W 2019 roku zawieszono łącznie 7 połączeń.

Ubiegły rok przyniósł także zmiany na terenie portu. Uruchomiono cztery dodatkowe stanowiska odprawy, co łącznie daje ich 26. Płynniejszy ruch pasażerski zapewniają również dwie nowe bramki do kontroli kart pokładowych, a także 4 nowe stanowiska kontroli paszportowej w Hali Odlotów Non-Schengen.

Inwestowała również straż graniczna stacjonująca na poznańskim lotnisku. Zamontowano bramki ABC w hali odlotów Non-Schengen, pozwalające na samodzielną odprawę pasażerów, dzięki weryfikacji danych w chipie biometrycznym paszportu oraz potwierdzeniem zdjęcia z wizerunkiem twarzy podróżnego.

Swoją bazę w Poznaniu rozwija linia Enter Air, co wiązało się nie tylko z remontem pomieszczeń dzierżawionym od LPR, ale także zwiększenie zapotrzebowania na pracowników.

W ubiegłym roku zmodernizowano także system rezerwacji miejsc parkingowych online Flypark. Od teraz możliwe jest dokonanie opłaty online co znacznie ułatwia proces rezerwacji.

Ważnym wydarzeniu w rozwoju portu było także otwarcie nowego 3-gwiazdkowego hotelu Moxy by Marriot ze 120 pokojami dla gości.

W kwietniu 2019 roku uzyskano pozwolenie na użytkowanie drogi łącznikowej, która stanowi alternatywę dla równoległej ul. Bukowskiej, co usprawnia ruch samochodów cargo.

Na 2020 rok lotnisko planuje uruchamianie kolejnych połączeń, inwestycje, a także ruch pasażerów na poziomie 2 617 989 obsłużonych podróżnych.

 

autorka: A. Karczewska