Zalety jazdy na rowerze

Jazda na rowerze to bardzo prosty i przyjemny sposób na smukłą, zgrabną sylwetkę. Podczas godzinnej przejażdżki można spalić około 500 kalorii. To idealny sposób na wyrzeźbienie mięśni brzucha, pośladków, nóg.

Regularna jazda na rowerze to też świetny sposób na poprawę kondycji. Zwiększa się pojemność płuc i szybciej krąży krew. Dzięki temu organizm się dotlenia i zwiększa się jego wydolność. Można zapomnieć o zadyszce.

Wystarczy choćby pół godziny jazdy, by się odstresować, zrelaksować i zapomnieć o codziennych problemach. Podczas wysiłku fizycznego organizm wytwarza hormony szczęścia (endorfiny), które poprawiają nastrój i samopoczucie oraz działają przeciwbólowo.

Jazda na rowerze pomaga zapobiegać wielu chorobom. Reguluje ciśnienie krwi, obniża poziom złego cholesterolu, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału serca, innych chorób układu krążenia, udaru mózgu. Zapobiega też zwyrodnieniu stawów. Podczas ruchu zwiększa się ilość mazi stawowej, dzięki czemu stawy stają się bardziej elastyczne. W czasie jazdy na rowerze stawy są też o wiele mniej obciążone niż w czasie chodzenia.

Regularna jazda na rowerze spowalnia też procesy starzenia się organizmu, jest więc sposobem na dłuższe zachowanie młodego, pięknego wyglądu. Podczas jazdy na rowerze wszystkie komórki i tkanki stają się lepiej odżywione i dotlenione, a skóra staje się gładsza, bardziej jędrna, nabiera ładnego kolorytu.

Poprawia się również funkcjonowanie mózgu. Dotleniony mózg lepiej pracuje, poprawia się koncentracja oraz refleks.

Aby jazda na rowerze sprawiała przyjemność i aby w pełni cieszyć się wszystkimi zaletami tej formy ruchu, nie należy się forsować. Najlepiej jechać po prostej drodze w równym, spokojnym tempie z prędkością około 15 km na godzinę. To doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu w ciepłe dni.

W czasie chłodu i deszczu

Niestety, w naszym polskim klimacie jazda na rowerze nie jest możliwa przez cały rok. Chłodne, deszczowe dni nawet wiosną czy latem nie zachęcają do jazdy na rowerze.

Jeżeli nie chcemy przerywać uprawiania tej aktywności fizycznej, warto zaopatrzyć się w rowerek treningowy (np. tu: https://www.marbo-sport.pl/pol_m_Sprzet-Cardio_Rowery-treningowe-1027.html). Wprawdzie trenując na takim rowerku nie możemy podziwiać pięknych widoków, co ma miejsce podczas jazdy na rowerze stacjonarnym, ale dzięki regularnym treningom poprawimy kondycję, spalimy nadmiar kalorii, zrelaksujemy się i zapobiegniemy wielu chorobom.

//