Policja podsumowała działania grupy SPEED

Policjanci z Wielkopolski podsumowali kilkumiesięczny okres działalności grupy „SPEED”. Od połowy lipca do końca listopada br. funkcjonariusze ujawnili ponad 10500 kierowców przekraczających dozwoloną prędkość, z czego 721 przekroczyło ją o ponad 50km/h w terenie zabudowanym. To zdecydowanie za dużo osób, które świadomie narażają innych na niebezpieczeństwo.

Wraz z końcem roku przyszedł czas na pierwsze podsumowania działalności policyjnej grupy SPEED.

Aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego i przeciwdziałać niebezpiecznych zachowaniem na drodze Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu powołał latem br. specjalny zespół „SPEEED”, w skład którego wchodzą najbardziej doświadczeni funkcjonariusze ruchu drogowego z garnizonu wielkopolskiego.

Trzon grupy to 40 osobowa grupa policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu,  Komendy Miejskiej Policji w Lesznie,  Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu,  Komendy Miejskiej Policji w Koninie, Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wlkp., Komendy Powiatowej Policji w Pile, Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu, Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach. W trakcie działań policjanci ci są wspierani przez pozostałych funkcjonariuszy z wielkopolskich komend.

Policjanci należący do grupy SPEED to doświadczeni i profesjonalni kierowcy. Swoje umiejętności podnoszą cały czas, aby skutecznie i bezpiecznie eliminować z drogi niebezpiecznych kierowców. Między innymi na torze szkoleniowym w Bednarach ćwiczyli szybką i dynamiczną jazdę, wyjście z niebezpiecznych manewrów, nietypowe zdarzenia na drodze, oraz jazdę na mokrej nawierzchni. Wszystko w nowoczesnych radiowozach.

Podczas dotychczasowych działań na terenie woj. wielkopolskiego policjanci skontrolowali 17 873 pojazdów. Funkcjonariusze ujawnili 15 831 wykroczeń w tym 721 przekroczeń prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym, oraz 9793 przekroczeń prędkości pozostałych. 758 kierowcom zatrzymano prawa jazdy. Natomiast ze względu na zły stan techniczny 1338 kierowców straciło dowody rejestracyjne.