Od 2 stycznia 2020 roku swoją nazwę zmieni 5 przystanków autobusowych

Od 2 stycznia 2020r. zmienione zostaną nazwy pięciu zespołów przystankowych. Przystanek Nowe Kotowo zmieni nazwę na Kowalewicka Wiadukt, mieszczący się niedaleko przystanek Fabianowo I zostanie przemianowany na Lerczakówny, a Giełda Ogrodnicza Franowo zostanie zamieniona na Klenowska. Zlikwidowana zostanie nazwa zespołu przystankowego Instytut MR, którą zastąpi Instytut Technologiczno-Przyrodniczy, natomiast przystanek Złota będzie nosił nazwę Fort VII.

Zmiany wprowadzane od 2 stycznia m.in. mają na celu ułatwienie orientacji przy przesiadkach dla osób nieznających układu przystanków komunikacyjnych w danym rejonie miasta lub są efektem propozycji mieszkańców i przedstawicieli Rad Osiedli.

Tak jest w przypadku przystanku autobusowego Nowe Kotowo(przystanku dla linii numer 180), który zmieni nazwę na Kowalewicka Wiadukt. Zmiana nazwy nastąpiła z inicjatywy Rady Osiedla Fabianowo-Kotowo. Nowe Kotowo nie funkcjonuje ani jako nazwa ulicy, ani jako nazwa osiedla, a pochodzi od technicznej nazwy niezrealizowanej inwestycji drogowej mającej łączyć Plewiska z Luboniem. Nowa nazwa wpisuje się w zbiór nazw przystanków położonych przy obiektach drogowych (Hetmańska Wiadukt, Krzesiny Wiadukt, Starołęcka Wiadukt, Torowa Wiadukt, Witosa Kładka, Witosa Wiadukt).

Zmiana nazwy dotychczasowego przystanku Fabianowo I na Lerczakówny spowodowana jest dostosowaniem nazwy przystanku do nazwy ulicy poprzecznej, w pobliżu której przystanek się znajduje, czyli w tym przypadku ulicy Barbary Lerczakówny. Zmiana jest jak najbardziej słuszna, ponieważ B. Lerczakówna, rodowita poznanianka była najwybitniejszą polską biegaczką lat 50. i 60. Specjalizowała się w biegach na krótkich dystansach: 100 i 200 metrów. Trzykrotnie startowała w igrzyskach olimpijskich, 17 razy zdobywała mistrzostwo Polski, a 27-krotnie poprawiała rekordy Polski. Warto dodać, że na domu, w którym się urodziła – przy ulicy Wierzbięcice 41 jest umieszczona pamiątkowa tablica. B. Lerczakówna spoczywa na cmentarzu na Junikowie w Poznaniu.

Z kolei zmiana nazwy przystanku Giełda Ogrodnicza Franowo na Klenowska spowodowana jest wycofaniem się sponsora i tym samym zastąpieniem komercyjnej, odpłatnej nazwy na niekomercyjne oznaczenie przystanku – ulica Klenowska jest najbliższą ulicą poprzeczną, w pobliżu której znajduje się przystanek autobusowy na linii nr 192.

Od 2 stycznia nie będzie już zespołu przystankowego Instytut MR, a Instytut Technologiczno-Przyrodniczy. Zmiana wynika z dostosowania nazwy przystanku do aktualnej nazwy Instytutu. Warto wspomnieć, że w latach 1974 -2009 Instytut nosił nazwę IBMER (Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa), natomiast w latach 1950-1973 IMER (Instytut Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa).

Zmiana nazwy dotychczasowego przystanku Złota na Fort VII wynika z faktu, iż przystanek położony jest przy Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII – Oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz wpisuje się w zbiór nazw pochodzących od nazw obiektów-pomników historii Poznania (Cytadela, Katedra, Palmiarnia, Zamek).