Bloki dedykowane seniorom i mieszkania dla osób niepełnosprawnych. Podpisano umowę na budowę nowego osiedla przy ul. Opolskiej

Budynki dostosowane do potrzeb seniorów i osób niepełnosprawnych – takie bloki powstaną w ramach osiedla mieszkań komunalnych przy ul. Opolskiej w Poznaniu. Podczas podpisania umowy z wykonawcą prac budowlanych, Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych przedstawił planowane rozwiązania, o których wcześniej nie informowano w kontekście największej w historii miejskiej spółki inwestycji.

Przy ul. Opolskiej, w miejscu dawnych baraków powstanie osiedle składające się z 5 bloków z mieszkaniami komunalnymi. Łącznie będzie mogło tam zamieszkać 287 rodzin. Dwa z budynków będą miały po 5 kondygnacji, dwa po 4 piętra, a jeden będzie składał się z 3 kondygnacji. W każdym znajdą się mieszkania jedno-, dwu- i trzypokojowe o powierzchni od 31 do 66 m2.

Podczas podpisania umowy z wykonawcą ZKZL poinformował o rozwiązaniach, jakie zostaną zastosowane przy inwestycji, o których wcześniej nie mówiono.

Dwa z budowanych bloków będą dedykowane seniorom. Poza dostosowaniem lokali i budynków do potrzeb osób starszych, w tym m.in. zamontowaniem windy, przewidziano również powstanie świetlicy dla seniorów, która pomoże w integracji lokalnej społeczności. Wejście do niej będzie możliwe zarówno z zewnątrz jak i od strony klatki schodowej. W planach jest tworzenie specjalnych projektów dedykowanych seniorom, które pozwolą na włączenie ich w życie lokalnej społeczności przy jednoczesnej integracji.

Drugim rozwiązaniem, które przedstawiono jest koncepcja mieszkań dla osób z niepełnosprawnościami. Choć od początku wiadome było, że część lokali będzie przystosowana do potrzeb takich osób, to podczas podpisywania umowy poinformowano, że już w pierwszym etapie inwestycji powstanie 38 takich mieszkań, natomiast 40 kolejnych będzie można dostosować w odpowiedni sposób. Oznacza to, że mieszkania budowane z myślą o osobach niepełnosprawnych będą stanowić 30% wszystkich budowanych w pierwszym etapie inwestycji.

Inwestycja obejmie także zagospodarowanie terenu wokół budynków, w tym budowę dróg wewnętrznych, miejsc postojowych, chodników, oświetlenia oraz placu zabaw.

Prace przy ul. Opolskiej już się rozpoczęły i mają się zakończyć w 2022 roku. Inwestycja to koszt ok. 62 milionów złotych.