“Służby przygotowane na koronawirusa” – wspólna konferencja władz miejskich i wojewódzkich

Po oficjalnym potwierdzeniu pierwszego w Poznaniu przypadku zakażenia koronawirusem, w Urzędzie Wojewódzkim odbyła się wspólna konferencja przedstawicieli władz miejskich, wojewódzkich, szpitali i sanepidu. Zapewniono, że “służby są przygotowane na koronawirusa” i zaapelowano o powstrzymanie się od paniki.

Wojewoda Łukasz Mikołajczyk wraz z wiceprezydentem Poznania Jędrzejem Solarskim podkreślili, że władze miejskie i wojewódzkie ściśle i na bieżąco ze sobą współpracują w zakresie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Wielkopolsce. Zapewniono także, że służby są przygotowane na walkę z groźnym wirusem.

Zakażona pacjentka przebywa w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Strusia w Poznaniu. Jest stan jest ciężki – jest utrzymywana w śpiączce farmakologicznej i podłączona pod respirator. Kobieta ma inne obciążenia zdrowotne, które mocno osłabiły jej organizm już przed zakażeniem koronawirusem.

Pacjentka miała w ostatnim czasie kontakt z osobą, która wróciła z Włoch i która miała katar. Nie wykazywała żadnych obajwów wskazujących na konieczność hospitalizacji – znajduje się w domowej kwarantannie. Wstępnie ustalono, że to było “źródło” zakażenia.

Sanepid jest w trakcie ustalania osób, które mogły mieć kontakt z zakażoną. Obecnie jest to już kilkanaście osób z jej najbliższego otoczenia. Wykonywane są różnego rodzaju badania, które mają wskazać możliwe dalsze zakażenia. Osoby objęte są kwarantanną domową.

Jednocześnie poinformowano, że szpital w Puszczykowie został objęty środkami bezpieczeństwa, w tym kwarantanną – dotyczy to 19 osób, w tym personelu medycznego i pozostałych pacjentów na oddziale.

Wojewoda przekazał, że premier Morawiecki zapowiedział przekazanie Wielkopolsce funduszy na walkę z koronawirusem. W pierwszej transzy ma to być 8 milionów 300 tysięcy złotych, które zostaną rozdysponowane między placówki, które zgłosiły potrzebę uzupełnienia wyposażenia.

Podczas konferencji zaapelowano o zachowywanie ostrożności, zasad higieny, ale jednocześnie o zachowanie spokoju i rozsądne zachowanie.

Zalecono odwołanie imprez masowych powyżej 1000 osób w zamkniętych pomieszczeniach. Podczas konferencji wojewoda wielkopolski pytany przez dziennikarzy wskazał, że wczoraj spotkał się z zarządem klubu Lech Poznań w sprawie sobotniego meczu Lecha Poznań z Legią Warszawa, który ma się odbyć na Stadionie Miejskim w Poznaniu. Poinformowano, że ostateczna decyzja zapadnie jutro. Prawdopodobnym jest, że spotkanie odbędzie się bez udziału publiczności.