Poznań przygotował schronienie dla osób doświadczających przemocy domowej

Osoby, które doznały lub doznają przemocy domowej albo czują się zagrożone w tym zakresie, mogą skorzystać ze schronienia, jakie przygotowało Miasto Poznań na czas epidemii. Miejsce zostało przygotowane i odpowiednio zaopatrzone zapewniając bezpieczny nocleg oraz fachową i kompleksową pomoc dla ofiar przemocy.

Punkt schronienia funkcjonuje od poniedziałku. Mogą z niego skorzystać osoby, które z uwagi na przemoc domową lub zagrożenie, muszą opuścić miejsce swojego obecnego zamieszkania.

Pomoc obejmuje nie tylko bezpieczny nocleg, ale także fachowe działania specjalistów z zakresu rozwiązywania problemów wynikających z przemocy i krzywdzenia. 

W przygotowanym budynku zabezpieczono w pełni wyposażone pokoje z możliwością skorzystania z wyżywienia. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju, budynek jest zaopatrzony w środki ochrony indywidualnej oraz płyny do dezynfekcji pomieszczeń, pościeli i rąk. 

Jak wyjaśniają urzednicy, tego typu miejsca schronienia nabierają szczególnego znaczenia w obecnej sytuacji, gdy ofiary przemocy muszą częściej i dłużej przebywać w domach i rzadziej wychodzą mając ograniczone możliwości ucieczki od oprawcy lub poproszenia o pomoc.

Aby uzyskać pomoc, wystarczy zadzwonić do Punktu Interwencji Kryzysowej (PIK) – telefon działa przez całą dobę: 61835 48 65, 61 835 48 66, lub wysłać SMS pod numer 516 183 943. Można też wysłać mail na adres: pik@m.poznan.pl lub zgłosić się osobiście (Poznań, ul. Niedziałkowskiego 30).

Przy każdym telefonie, SMS-ie rozmowie lub mailu, pracownik Punktu Interwencji Kryzysowej oceni sytuację, zdefiniuje zagrożenie i udzieli wsparcia psychologicznego oraz wskaże adres miejsca schronienia.

Projekt realizowany jest przez Fundację “Dziecko w Centrum” na zlecenie Miasta Poznania. W realizację programu zaangażowane są również: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej, komenda miejska policji, straż miejska oraz Wydział Oświaty UMP. Całość koordynowana jest przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.