Probiotyki. 6 faktów, które warto znać!

Coraz częściej i więcej mówimy o probiotykach. Ale, czy wiemy, czym one tak naprawdę są? Za co odpowiadają i jak powinna wyglądać prawidłowa suplementacja? Czy wierzymy w niektóre mity? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku!

Czy probiotyki żyją? Czy różnią się od siebie?

Pod tą nazwą kryją się po prostu drobnoustroje, które żyją. Zazwyczaj są to bakterie. Takie, które w suplemencie występują w określonej ilości. Wyróżniamy kilka rodzajów probiotyków, najczęściej spotykamy te ze szczepami bakterii kwasu mlekowego. Najbardziej znane Lactobacillus oraz Bifidobacterium. Bakterie te różnią się od siebie właściwościami.

Każdy ze szczepów pełni charakterystyczne dla siebie funkcje. Co to może być? Niektóre są cenne w czasie i po antybiotykoterapii, inne natomiast pomagają w biegunce podróżnych. Wyróżnia się też takie, które mogą pomóc odbudować mikroflorę pochwy. 

Czy probiotyki to leki?

Dobre probiotyki to te, które zostały przebadane klinicznie. Zdanie ekspertów jest tu bardzo ważne, potwierdza bowiem, że konkretny szczep rzeczywiście wykazuje właściwości prozdrowotne. Niektóre z nich zarejestrowane są jako leki. Stanowi to jeszcze lepsze przypieczętowanie jakości takiego produktu. Warto o tym pamiętać.

Czy probiotyki pochodzą od ludzi?

Probiotyki mogą mieć tego typu pochodzenie. Są one wówczas wyizolowane np. z ludzkiego przewodu pokarmowego. Jest to ich zaletą. Dlaczego? Ponieważ mogą wówczas kolonizować przewód pokarmowy osoby, która zdecyduje się na taką suplementację. Są bezpieczne i cenne.

Probiotyki, na czym polega ich siła?

Przede wszystkim są bardzo odporne. Wiele z nich potrafi przetrwać pomimo działania soku żołądkowego. Po to, aby osiąść w jelicie grubym, czyli tam, gdzie są potrzebne. Kiedy znajdą się już na miejscu, zaczynają działać. Jednym z ich zadań jest wypieranie drobnoustrojów chorobotwórczych z naszego przewodu pokarmowego. Mechanizm ten określony został jako antagonizm bakteryjny.

Uszkodzony mikrobiom, co to takiego?

Ze stanem takim mamy do czynienia m.in. po przebytej antybiotykoterapii. Nasza naturalna ochrona zostaje zaburzona. Ekosystem jelitowy może być nieprawidłowy lub niepełny również po przebytej biegunce wirusowej, ewentualnie bakteryjnej. 

Czy probiotyki możemy wyhodować samodzielnie?

Istnieje błędne przekonanie, że probiotyki do organizmu dostarczamy także, spożywając niektóre z produktów. Znajdują się one jednak jedynie w preparatach probiotycznych. Nie ma badań, które potwierdzają ich obecność w kiszonkach czy mleku acidofilnym. 

Źródło: https://www.lakcid.pl/antybiotykoterapia/probiotyki-wlaciwosci-lecznicze-rodzaje-i-zrodla