“Jeziora Wielkopolski, czyli prywatne włóczęgi w dzikie” – nietypowa mapa wielkopolskich akwenów

Tegoroczna edycja Festiwalu Malta ma inny niż zwykle charakter z uwagi na pandemię koronawirusa. Wydarzenie ma charakter „kroczącego”, a od w tym tygodniu postawiono drugi „krok”. Atrakcje związane z Festiwalem Malta odbywają się w różnych miejscach Poznania oraz w świecie wirtualnym.

Czym są „inteligentne miasta” i co z tym wspólnego mają np. susza, przeludnienie i pandemia? Jak radzą sobie z takimi wyzwaniami metropolie? Czy można się na nie przygotować? Już dziś o godzinie 17:00 w siedzibie Fundacji Malta będą na ten temat dyskutować architektka Jola Starzak, publicysta Edwin Bendyk i kulturoznawca Piotr Juskowiak. Debata będzie dostępna do oglądania online – w mediach społecznościowych Festiwalu Malta, czyli na Facebooku i YouTube.

Także dzisiaj premierą ma nowy projekt Festiwalu – „Jeziora Wielkopolski, czyli prywatne włóczęgi w dzikie” Darii Mielcarzewicz. To wirtualna mapa zbiorników i cieków wodnych regionów, dzięki której wszyscy mogą, nawet w czasach pandemii, wybrać się na wirtualny spacer lub zaplanować wycieczkę mając na uwadze osobiste zapiski i refleksje autorki.

Daria Mielcarzewicz od lat opisuje wielkopolskie akweny tworząc ich „osobistą mapę”. Co jest w niej niezwykłego? Zamiast oznaczeń dróg, trakcji kolejowych czy budynków, można na niej znaleźć określenia takie jak np. „Czysta woda”, „brudna woda”, „można się kąpać” i…”wróć posprzątać”.

Na specjalnej stronie internetowej dostępne są także fragmenty „dzienniczka wypraw” autorki, jej przemyślenia i opisy tego, co wokół. Z okazji premiery organizowana jest również krajoznawcza wycieczka rowerowa śladami internetowej mapy, która odbędzie się 11 lipca. Wyruszy z poznańskiej Śródki. Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy.

Mapa dostępna jest online.