Rozpoczęła się II tura wyborów prezydenckich. Jak przygotować się do wizyty w lokalu wyborczym w czasach epidemii?

Od godziny 7:00 można już głosować w II turze wyborów prezydenckich. W tym roku, z uwagi na stan epidemii w kraju, odbywają się one w wyjątkowych okolicznościach. Ze względów bezpieczeństwa wprowadzono dodatkowe zasady wynikające z reżimu sanitarnego. Dodatkowo, wydano również rozporządzenie w sprawie uprzywilejowania niektórych grup społecznych w zakresie pierwszeństwa wejścia do lokalu wyborczego.

Podstawowym wymogiem jest zasłonięcie nosa i ust przez osoby wchodzące do lokalu wyborczego. Przy wejściu każdy powinien także skorzystać z dostępnego płynu do dezynfekcji.

Przed salami do głosowania wyznaczone zostały strefy oczekiwania, w których specjalne nalepki na podłodze przypominają o zasadzie zachowania 2-metrowej odległości od pozostałych. Zasada dystansu społecznego obowiązuje również w lokalu. Członkowie komisji usadzeni są w odległościach 1,5-metra od siebie.

W lokalu może przebywać nie więcej niż 1 osoba na 4 m2 jego ogólnodostępnej powierzchni, nie licząc członków komisji.

Przy wydawaniu karty do głosowania wyborcy otrzymują wcześniej zdezynfekowany długopis, który po użyciu należy oddać w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu. Można również skorzystać z własnego długopisu, jednak wówczas, jak przypominają urzędnicy, powinien mieć on niebieski wkład.

Głosowanie potrwa do godziny 21:00. Każdy wyborca musi zabrać ze sobą dowód tożsamości ze zdjęciem.

Wszystkie powierzchnie wspólne w lokalu wyborczym, w tym m.in. klamki, urny wyborcze, blaty stołów itp., muszą być regularnie dezynfekowane. Same pomieszczenia muszą być wietrzone co najmniej raz na godzinę.

We wtorek, 7 lipca, ukazała się nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym.

Na jej podstawie wprowadzono uprzywilejowanie kilku grup społecznych w zakresie pierwszeństwa wejścia do lokalu wyborczego.

Zgodnie z rozporządzeniem, w pierwszej kolejności w lokalach będą obsługiwani wyborcy:

– osoby powyżej 60. roku życia

– kobiety w ciąży

– osoby z dzieckiem do lat 3

– osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie

_____

Uprzejmie informujemy, że z uwagi na trwającą ciszę wyborczą, wszelkie komentarze uznane za agitację polityczną będą usuwane z portalu. Cisza wyborcza potrwa do godziny 21:00, 12 lipca 2020 roku, jednak może być przedłużona przez uprawnione do tego organy.