W sobotę ruszają Ekotargowiska

Już jutro rozpocznie się nowy cykl Ekotargowiska, czyli wspólna inicjatywa Miasta Poznań, spółki Targowiska i Jedzielni. Lokalne restauracje serwujące kuchnię ekologiczną będą oferować swoje dania w specjalnych cenach. Zaplanowano także m.in. warsztaty zwiększające świadomość społeczeństwa na temat środowiska naturalnego. Atrakcje będą dostępne bezpłatnie.

W ramach nowego cyklu odbywać się będą spotkania z lokalnymi restauratorami oraz seria ekowarsztatów. W ramach cyklu mieszkańcy będą mogli m.in. przekonać się, dlaczego tak ważny jest recykling i segregacja odpadów, a także w jaki sposób można dbać o środowisko na co dzień. Organizatorzy chcą uwrażliwić społeczeństwo w zakresie ochrony i dbania o naturę, a także rozwinąć u mieszkańców kreatywność ekologiczną.

Pierwsza odsłona spotkań zaplanowana jest na najbliższą sobotę i niedzielę, na rynku Jeżyckim, gdzie w godzinach 10:00-15:00. W tym czasie będzie można spróbować potraw, które przygotują jeżyckie restauracje w duchu ekologii. W menu jest ok. 20 dań kuchni wschodu i kuchni polskiej z 5 lokali gastronomicznych, w cenie do 10 zł.

Wydarzeniu będą towarzyszyć warsztaty tworzenia ekotoreb, które będzie można indywidualnie spersonalizować przy pomocy flamastrów i wzorników. Planowane są również prelekcje na temat sortowania odpadów. Specjalnie dla dzieci przygotowano pokaz działania zgniatarki butelek PET. Nie zabraknie zabaw i quizów ekologicznych.

Drugi smaczny weekend zaplanowano na 8 sierpnia na Rynku Wildeckim, gdzie z kolei swoje dania będą oferować restauratorzy z Wildy.

Poza weekendowymi spotkaniami,  w ramach cyklu Ekotargowiska przygotowano również serię cotygodniowych warsztatów ekologicznych, odbywających się w każdą sobotę, od 18 lipca do 5 września, w godzinach 10:00-13:00. Wyjątkiem będzie 15 sierpnia. Zajęcia są bezpłatne i nie obowiązują zapisy.

Warsztaty ekologiczne:

– 18 lipca / rynek Jeżycki / “Moja ekotorba”, czyli warsztaty tworzenia przyjaznych środowisku toreb. Uczestnicy będą mogli spersonalizować swoją torbę za pomocą flamastrów i wzorników. Pracownicy ZM GOAP poprowadzą wykłady o segregacji odpadów, dzieci zobaczą jak funkcjonuje zgniatarka do butelek PET, a także poznają zabawy i quizy ekologiczne. Wiek uczestników 3 +. Bez limitu osób biorących udział

–  25 lipca / rynek Świt / “Upcyklingowe instrumenty muzyczne”. Przedmioty codziennego użytku zamienione zostaną w oryginalne instrumenty – bębenki, marakasy, kije deszczowe i inne. Wiek uczestników 3+. Maksymalna liczba osób biorących udział: 50.
– 1 sierpnia / rynek Wielkopolski / “Pszczoły nasi mali przyjaciele” to zajęcia tworzenia  świeczek przy użyciu pszczelego wosku. Warsztaty będą okazją, aby zapoznać się również z techniką wykonania woskowijki, czyli bawełnianego materiału zabezpieczonego pszczelim woskiem. Jest to łatwy i ekologiczny sposób przechowywania żywności alternatywnie do plastikowej folii spożywczej. Uczestnicy dowiedzą się, jak wiele ludzie zawdzięczają pszczołom, poznają ich zwyczaje, zobaczą wyposażenie pasieki i wygląd ula od środka. Wiek uczestników 3+. Maksymalna liczba osób biorących udział: 50.
– 8 sierpnia / rynek Wildecki / “Moja ekotorba”, czyli warsztaty tworzenia przyjaznych środowisku toreb. Uczestnicy będą mogli spersonalizować swoją torbę za pomocą flamastrów i wzorników. Pracownicy ZM GOAP poprowadzą wykłady o segregacji odpadów, dzieci zobaczą jak funkcjonuje zgniatarka do butelek PET, poznają zabawy i quizy ekologiczne. Wiek uczestników 3+. Bez limitu osób biorących udział.
– 22 sierpnia / rynek Łazarski / “Ekodoniczka” –  warsztaty tworzenia doniczek z materiałów recyklingowych. Uczestnicy spotkania będą mogli zabrać do domu wykonaną doniczkę wraz z nasionami, by stworzyć swój własny zielnik. Wiek uczestników 6+. Maksymalna liczba osób biorących udział: 60.
– 29 sierpnia / rynek Bernardyński / “Wiklina papierowa” to zajęcia z tworzenia  koszyczków z wikliny papierowej, czyli ekologicznej techniki pozwalającej na twórcze przetworzenie makulatury z wykorzystaniem splotów stosowanych w tradycyjnym plecionkarstwie. Papierowe dzieło będzie można zabrać do domu. Wiek uczestników: 6+. Maksymalna liczba osób biorących udział: 40.
– 5 września / ul. Racjonalizatorów / “String art” –  warsztaty tworzenia  przestrzennych obrazów z materiałów recyklingowych techniką string art. Polega ona na nawlekaniu kolorowych nici między punktami, tworząc różnorodne wzory. Każdy z uczestników za pomocą nici, muliny, sznurka, włóczki, gwoździ i kawałka deski stworzy własny ekoobraz. Wiek uczestników: 6+. Maksymalna liczba osób biorących udział: 40.