Odprawa biletowo-bagażowa bez tajemnic

Odprawa biletowo-bagażowa to jeden z najważniejszych etapów podróży samolotem – to właśnie wtedy pasażer otrzymuje kartę pokładową i ma możliwość nadania bagażu rejestrowanego. Jak powinna przebiegać i o czym należy pamiętać przed odprawą? Kiedy warto skorzystać z odprawy online? Przedstawiamy wszystkie informacje, które powinieneś wiedzieć przed podróżą.

Co to jest odprawa biletowo-bagażowa?

Odprawa na lotnisku to proces, w czasie którego pasażerowie otrzymują kartę pokładową, nadają bagaż, przechodzą kontrolę bezpieczeństwa, a następnie wchodzą na pokład samolotu. Żeby dopełnić wszystkich formalności i nie spóźnić się na lot, należy stawić się na lotnisku nawet 2-3 godziny przed startem maszyny.

Bramka odpraw (check-in)

Pierwszym etapem odprawy biletowo-bagażowej jest udanie się do check-in, czyli punktu, w którym pasażer może uzyskać kartę pokładową, a także nadać bagaż rejestrowany. Należy to zrobić w czasie wyznaczonym przez przewoźnika, spóźnienie może skutkować niewpuszczeniem na pokład. Stanowiska check-in znajdują się w ogólnodostępnej części lotniska. Pracownikowi dokonującemu odprawy należy okazać dowód osobisty lub paszport, a także bilet papierowy lub kod rezerwacji. Po sprawdzeniu danych pasażer może nadać bagaż rejestrowany. Walizka zostaje prześwietlona, jest ważona, a następnie odprawiana do luku samolotu. Następnie pasażer otrzymuje kartę pokładową, która uprawnia go do wejścia na pokład.

Uwaga! Pakując bagaż pamiętajmy o tym, żeby przestrzegać norm dotyczących wymiarów walizki oraz jej wagi. Możliwość zważenia bagażu oraz owinięcia go folią stretch zapewnia zlokalizowany w pobliżu portu lotniczego Balic Panda Parking. Obiekt udostępnia podróżującym wagę oraz stół do pakowania, dzięki czemu przed podróżą można zabezpieczyć walizkę, a także sprawdzić, czy nie przekracza dopuszczalnych norm.

Wiele linii lotniczych dopuszcza także odprawę online. Polega ona na samodzielnym wydrukowaniu karty pokładowej przez pasażera, co pozwala ominąć stanowisko check-in i zaoszczędzić czas. Wystarczy komputer z dostępem do internetu oraz drukarka. Najczęściej odprawa online następuje za pomocą specjalnego formularza internetowego, do którego pasażer wprowadza dane osobowe oraz inne potrzebne informacje. W przypadku skorzystania z odprawy online do bramki check-in udają się tylko pasażerowie, którzy chcą nadać bagaż rejestrowany.

Jeszcze inną możliwością jest skorzystanie z samodzielnej odprawy przy specjalnych automatach. Do urządzenia wprowadza się dane osobowe oraz kod rezerwacji, a maszyna drukuje kartę pokładową.

Kontrola bezpieczeństwa

Kolejnym ważnym etapem odprawy jest przejście kontroli bezpieczeństwa, której celem jest identyfikacja i wykrycie ewentualnych przedmiotów zabronionych. Przed przystąpieniem do kontroli pasażer jest zobowiązany do wyjęcia i umieszczenia w specjalnej kuwecie wszystkich metalowych przedmiotów, np. kluczy, paska od spodni, monet, zegarka czy telefonu komórkowego oraz innych urządzeń elektronicznych. Pasażer umieszcza tam także okrycia wierzchnie, np. płaszcz lub kurtkę. Na tym etapie dokonywane jest również prześwietlenie bagażu podręcznego. W szczególnych przypadkach pracownik lotniska może poprosić pasażera o zdjęcie butów, zdarza się też konieczność prześwietlenia elementów odzieży za pomocą urządzenia rentgenowskiego. Wszystkie te czynności są wykonywane w celu zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym – wyeliminowania osób, które mogą wnieść na pokład przedmioty potencjalnie zagrażające zdrowiu i życiu innych pasażerów.

Boarding – wejście na pokład samolotu

Pasażer, który otrzymał kartę pokładową, nadał bagaż i pomyślnie przeszedł kontrolę bezpieczeństwa, może udać się do strefy zastrzeżonej lotniska i tam oczekiwać na swój lot. W strefie tej znajdują się sklepy bezcłowe, w których można robić zakupy po okazaniu karty pokładowej. Kolejnym krokiem jest przejście do odpowiedniej bramki (gate), skąd podróżni wchodzą na pokład samolotu.

Czy odprawa biletowo-bagażowa jest płatna?

Wiele tanich linii lotniczych pobiera opłaty za skorzystanie z odprawy biletowo-bagażowej oraz wydrukowanie karty pokładowej, dlatego najlepiej zdecydować się na bezpłatną odprawę online.

//

//