Jak dobrać i dopasować opony motocyklowe do konkretnych potrzeb?

Co wyróżnia poszczególne opony motocyklowe? Pośród dostępnych w sprzedaży wariantów jako główną różnicę można wskazać: szerokość opon oraz formę ich bieżnika. Odpowiedni kształt wytłoczeń umożliwia bezpieczną jazdę przy dużej prędkości, utrzymanie optymalnej przyczepności do drogi w czasie niekorzystnej pogody, a także na przemieszczanie się w trudnym terenie o niejednorodnej strukturze.

Sklep Gmoto w swojej ofercie posiada najlepsze opony motocyklowe, pochodzące od najlepszych producentów – dostępne w szerokiej selekcji rozmiarów. Co mogą dać dobrze dopasowane do pojazdu opony? Przede wszystkim swobodę na wybranej trasie – możesz przemieszczać się komfortowo i bezpiecznie, dbając tym samym o zachowanie motocykla w jak najlepszej formie. 

Opony do motocykla – postaw na najwyższą jakość

Zarówno motocykl, jak i skuter, quad czy motor sportowy wymagają dobrania odpowiedniego ogumienia. Specyfika poszczególnych tras wymaga aby opony do motocykla zwiększały przyczepność w danym terenie, dzięki czemu podróżowanie staje się komfortowe, a co najważniejsze – bezpieczne dla kierującego. Dobre opony to korzystna inwestycja. Dobrej jakości ogumienie jest podstawą dla zminimalizowania ryzyka wystąpienia usterek oraz uszkodzeń w konstrukcji samego jednośladu. Wybierając opony do motocykla trzeba uwzględnić: 

 • rodzaj jednośladu – wielkość, ciężar oraz przeznaczenie danego motocykla (najprościej ujmując, im pojazd bardziej masywny, tym szerszych opon wymaga). 
 • porę roku oraz pogodę – w czasie opadów przyczepność opon może być zmniejszona, a na wiosną oraz jesienią bardzo często można paść ofiarą zmiennej pogody, na co warto być przygotowanym;
 • specyfikę najczęściej obieranych tras – to właśnie ukształtowanie podłoża determinuje po jakiego rodzaju opony sięgnąć. 

Rodzaje ogumienia na każde warunki – opony motocyklowe

Opony motocyklowe występują w różnych wielkościach i szerokościach, a poprzez odpowiednią konstrukcję bieżnika, dobrze dostosowane są do konkretnych warunków. Rodzaj nawierzchni, po jakiej najczęściej się jeździ determinuje rodzaj opon. Dzięki temu w zależności od potrzeb, można poruszać się sprawnie zarówno po drogach utwardzonych, jak również poza nimi – po wybojach oraz specjalnie przygotowanych torach. Specyfikacja zapewniona przez większość czołowych producentów, obejmuje opony do jazdy:

 • Szosowej: w tym miejscu można wymienić kilka podgrup do których należą modele stworzone z myślą o poruszaniu się po szosie, jak również opony do jazdy turystycznej;
 • Sportowej: opony stworzone do szybkiej jazdy bez ograniczeń, głównie na utwardzonej nawierzchni. Przy wsparciu dobrej przyczepności można osiągać duże prędkości;
 • Turystycznej: to specjalne opony motocyklowe przeznaczone do pokonywania tras na bezdrożach i nie przygotowanych szlaków, np. w górach – nie straszne im kamienie, pył oraz wyboje. Konstrukcyjnie zbliżone do nich będą: uniwersalne opony typu Off-road oraz Cross – modele przystosowane do pokonywania tras górskich w trudnych warunkach; 
 • Wyścigowej: opony stworzone dla profesjonalistów oraz sportowców, regularnie ścigających się na przygotowanym torze. Odpowiednia konstrukcja zapewnia wytrzymałość, dobrą zwrotność i utrzymuje pojazd w kontakcie z nawierzchnią;

Wybierać można także spośród modeli dedykowanych do poszczególnych rodzajów motocykli, jak np. opony do:

 • chopperów/cruiserów – zestawiane z ciężkimi maszynami, gwarantując im dobre podparcie; 
 • skuterów – doskonałe do szybkiego poruszania się po mieście, głównie po szosie; 
 • quadów i ATV – idealnie przystosowane do poruszania się w ciężkich warunkach, na podmokłym terenie, po kamieniach, piasku oraz na wybojach;
 • tzw. oldtimery – opony dla maszyn zabytkowych.

Zaopatrzyć się można także w zestaw opon uniwersalnych. Wśród tej kategorii można znaleźć przede wszystkim modele dedykowane do jazdy typu enduro (czyli po niejednorodnej nawierzchni), ale także szybki transfer i wygodne przemieszczanie się po nawierzchni utwardzonej. 

Bezpieczeństwo na drodze, niezależnie od pogody – opony motocyklowe na deszcz

Najlepsze opony motocyklowe na deszcz wyróżnia konstrukcja ich bieżnika. Podczas poruszania się po szosie lub utwardzonej drodze przy złej pogodzie, np. w deszczu, opona odprowadza wodę zgromadzoną na nawierzchni i odprowadza ją na boki, skutecznie poprawiając przyczepność w trakcie jazdy. zalegającą na szosie wodę. Odpowiednie ogumienie w takich warunkach jest niezwykle ważne zarówno dla kierowców samochodów osobowych, jak i motocyklowych – szczególnie na początku opadów. Szosa jest śliska, ponieważ mieszają się na niej zanieczyszczenia i resztki oleju silnikowego, wpływając na znaczne pogorszenie przyczepności opon. Kiedy najlepiej sięgać po opony motocyklowe na deszcz? Z pewnością najlepiej przygotować ten rodzaj ogumienia wiosną oraz jesienią. To must have dla osób poruszających się regularnie po mieście i poza nim, np. wybierając się w dalszą trasę lub na rajd. 

Wysokiej jakości opony motocyklowe – sklep Gmoto

Preferowany styl jazdy powinien w głównej mierze wpływać na wybór rodzaju bieżnika. Część osób decyduje się zaopatrzyć się w uniwersalne opony do motocykla, które sprawdzą się na niemal każdym rodzaju nawierzchni, zarówno do poruszania się po utwardzonej szosie, jak również i poza nią. Dzięki temu regularne przejażdżki można organizować bez konieczności czynienia większych przygotowań. Z drugiej strony, poszczególne rodzaje motocykli, wymagają uzupełniania ich o odpowiednie ogumienie, które nie tylko będzie współgrało z wagą pojazdu, ale także będzie dopasowane do niego wizualnie. 

Niezależnie jednak od tego, czego poszukujesz, najlepsze opony motocyklowe światowej klasy producentów znajdziesz w ofercie Gmoto. Pirelli, Dunlop, Maxxis, Heidenau Tires, Metzeler czy Michelin reprezentują najwyższy, dostępny w sprzedaży standard. Wysokiej jakości mieszanka, trwała konstrukcja oraz szeroka paleta dostępnych wielkości opon – to wszystko oferuje sklep Gmoto. Opony do motocykla dostępne są w atrakcyjnych cenach, dzięki czemu przystosowanie ulubionego pojazdu do zmiennych warunków jest proste.