“Weekend z Ziemią” w Palmiarni Poznańskiej

Weekend w Palmiarni Poznańskiej zapowiada się bardzo ekologiczne. Wszystko za sprawą „Weekendu dla Ziemi”, który będzie się odbywał w sobotę i niedzielę. W programie znalazły się m.in. warsztaty, quizy, konkursy, gra terenowa i wystawy poświęcone zagadnieniom proekologicznym.

Weekendowe wydarzenie jest organizowane przez Palmiarnię Poznańską wraz z Uniwersytetem Przyrodniczym, Uniwersytetem Artystycznym i Zakładem Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu. W programie znalazł się szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Jak podkreślają organizatorzy, problem związany z zanieczyszczeniem i degradacją środowiska, do czego przyczynia się przede wszystkim człowiek jest w ostatnich latach na etapie krytycznym. To ostatni moment, by zminimalizować skutki destrukcyjnej działalności człowieka. Zagadnienia związane z ochroną środowiska czy ekologią powinny na stałe wpłynąć na codzienne zachowania ludzi.

To od nas i naszej wrażliwości zależy, jaki będzie stan naszego otoczenia za kilkadziesiąt lat. Palmiarnia wspólnie z partnerami ma ambicje, by wśród odwiedzających rozbudzić zainteresowanie ochroną przyrody, w tym selektywną zbiórką odpadów

Joanna Wojciechowska, Palmiarnia Poznańska

Przez cały weekend w ramach wydarzenia będą odbywać się warsztaty i konkursy, związane przede wszystkim z prawidłową segregacją odpadów. Będą dostępne w Pawilonie III, organizowane przez Zakład Zagospodarowania Odpadów. Na specjalnym stoisku będą przygotowane także kolorowanki dla najmłodszych, krzyżówki, quizy i konkursy. Do wspólnej zabawy organizatorzy zachęcają zarówno dzieci jak i dorosłych, w myśl zasady, że na naukę nigdy nie jest za późno, a nauka przez zabawę przynosi najlepsze efekty.

W sobotę zainaugurowane zostaną również dwie wystawy, które będą czynne do następnej niedzieli, 27 września. W Pawilonie IX będzie można oglądać wystawę pt. „Nie jem palmowego – chronię orangutany”, która została przygotowana przez Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Z kolei w Pawilonie IV dostępna będzie wystawa plakatów nawiązujących do problemu nadmiaru odpadów, którą przygotowali studenci z Pracowni Znaku i Identyfikacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Przygotowano także specjalną edycję gry terenowej „Odkrywca – Zdobywca”, która będzie się odbywać na terenie Palmiarni.

Weekend z Ziemią będzie się odbywał w dniach 19-20 września, czyli w najbliższą sobotę i niedzielę. Wstęp odbywa się w ramach biletu wstępu do Palmiarni w cenie 12 złotych za normalny i 8 złotych za ulgowy.

Całość będzie się odbywać przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego, czyli przy konieczności zasłaniania nosa i ust, zachowania dystansu społecznego i konieczności dezynfekcji dłoni w wyznaczonych miejscach. Jednocześnie na terenie Palmiarni może przebywać 150 osób.