“Rozchodzi się o dzieci”, czyli kampania na rzecz dzieci, których rodzice się rozwodzą

W kampanii “Rozchodzi się o dzieci” wskazujemy na ryzyko krzywdzenia dziecka w sytuacji rozwodu rodziców. Trudne emocje towarzyszące rozstającym się parom często nie pozwalają zobaczyć i zabezpieczyć potrzeb dzieci – wytłumaczyła PAP Dorota Sakławska ze Stowarzyszenia OPTA.

Jak mówiła PAP Sakławska, “wiele par przechodzi przez kryzys rozstania, nie myśląc o jego długofalowych skutkach dla dzieci. Okoliczności rozwodu rodziców niosą dla najmłodszych olbrzymie ryzyko emocjonalnej krzywdy, a trudne emocje towarzyszące rozstającym się parom często nie pozwalają zobaczyć i zabezpieczyć potrzeb dzieci”.

Dlatego Stowarzyszenie OPTA ruszyło w październiku z kampanią “Rozchodzi się o dzieci”. Na stronie https://www.rozchodzisieodzieci.pl/ zostały zebrane, opisane i udostępnione różne treści związane z problemem ryzyka krzywdzenia dzieci w sytuacji rozwodu rodziców.

“Znajdziemy tam informacje m.in. o tym, jakie problemy mają rodzice w trakcie rozwodu, a jakie dzieci, dowiemy się, co to jest alienacja rodzicielska, uzyskamy porady, jak możemy pomóc sobie i dzieciom łatwiej przejść przez ten trudny proces rozwodu” – mówiła Sakławska. “Chcemy wspierać rodziców w staraniach o ochronę dzieci w czasie i po rozstaniu” – podkreśliła.

“Na stronie są też porady, jak rozpoznawać potrzeby dzieci w czasie kryzysu rozwodowego, jak oddzielić rolę partnera od roli rodzica, jak rozpoznać sytuacje krzywdzące dla dzieci, powodowane przez konflikt okołorozwodowy. Przygotowaliśmy też autodiagnostyczną ankietę dla rozwodzących się rodziców” – przekonywała.

Sakławska wyjaśniła również, że specjaliści Stowarzyszenia OPTA starają się nie straszyć rodziców, tylko tłumaczyć im, co mogą zmienić, zrobić, żeby sytuacja rozwodowa była lepsza, szczególnie dla dzieci.

Jej zdaniem rozstający się rodzice “często popełniają błędy nie przez złe zamiary, tylko przez niewiedzę o tym, jak się zachować, co zrobić”. “My chcemy pokazać, że można to zmienić, można sięgnąć po informację” – mówiła.

Fundacja OPTA od 1996 r. działa na rzecz osób w trudnej sytuacji życiowej, zwłaszcza rodzin doświadczających kryzysów, m.in. związanych z występowaniem przemocy domowej czy uzależnienia. Oferuje wsparcie psychologiczne i terapeutyczne dla rodziców i dzieci, a także pomoc prawną, mediacje czy specjalne programy edukacyjne. Stowarzyszenie od początku działalności dzieli się wiedzą i prowadzi działania szkoleniowe dla specjalistów zajmujących się pomocą psychologiczną i szeroko pojętą pomocą społeczną.