Będą protestować w obronie nauczycieli, których MEN chce karać za udział w Strajku Kobiet

Nie trzeba było długo czekać na reakcję społeczeństwa na nocny komunikat MInisterstwa Edukacji Narodowej o planowanym wyciąganiu konsekwencji wobec nauczycieli, którzy uczestniczyli w strajku lub przyzwalali na udział w nim swoim uczniom poprzez – jak określiło ministerstwo – nakłanianie do tego młodzieży. Dziś w Poznaniu odbędzie się protest nie tylko związany ze Strajkiem Kobiet, ale przede wszystkim w obronie nauczycieli, których MEN chce karać.

O nocnej decyzji MEN pisaliśmy dziś rano na naszym portalu (więcej tutaj). Miniesterstwo chce wyciągać konsekwencje wobec nauczycieli i dyrekcji, którzy brali udział w Strajku Kobiet lub namawiali do tego uczniów – np. poprzez przyzwolenie na udział w manifestacjach.

Kuratoria Oświaty w całej Polsce otrzymały odpowiednie pisma, które mają rozesłać w szkołach, by wskazać tam osoby przyłączające się do protestów.

Sytuacja wywołała oburzenie nie tylko w środowisku oświatowym. Sprawa jest komentowana przez społeczeństwo, które uznaje to za prześladowanie nauczycieli i pozbawianie ich wolności myśli. Zwraca się także uwagę na ograniczanie praw młodych ludzi do manifestowania swoich poglądów.

W związku z sytuacją na dzisiaj zapowiedziany jest protest w obronie kadry pedagogicznej. O godzinie 19:00 uczestnicy spotkają się na Placu Wolności, gdzie zostanie wygłoszone przemówienie w tej sprawie.

Następnie udadzą się pod siedzibę Kuratorium Oświaty w Poznaniu, by tam manifestować dalej.