Finał 20. Szlachetnej Paczki – do rodzin trafią paczki od darczyńców

Rozpoczął się finał 20. akcji Szlachetna Paczka – “Weekend cudów”. Samochody z prezentami przygotowanym przez darczyńców dotrą w sobotę i niedzielę do ponad 14 tys. rodzin w Polsce, które potrzebują wsparcia.

Od rana wolontariusze pakują paczki do samochodów i wyruszają do rodzin.

Zasada jest prosta: każdy wspólnie z bliskimi i znajomymi mógł wybrać rodzinę, której chce pomóc, sięgając do bazy umieszczonej na stronie akcji, w której opisano historie rodzin i osób w potrzebie. Darczyńca miał szansę odpowiedzieć na konkretne potrzeby konkretnych rodzin.

“W tym roku pomagamy osobom starszym, które pandemia dotknęła nie tylko w sposób materialny, ale też w sposób emocjonalny. Wiele z tych osób potraciło kontakty towarzyskie, nie odwiedzają się, nie odwiedzają ich też wnuki. To dla nich szczególnie trudne, a wolontariusz, który przychodzi do starszej osoby, często jest pierwszą osobą od bardzo dawna, do której można się odezwać” – mówiła prezes Stowarzyszenia Wiosna Joanna Sadzik.

Pomoc dotrze też do osób, które dotknął los: straciły bliskich, albo w następstwie pandemii nie mają pracy.

Jak podkreślają organizatorzy Szlachetnej Paczki, obdarowywane rodziny nie otrzymują wyłącznie wsparcia materialnego, ale też nadzieję, że będzie lepiej i sygnał, że ktoś dostrzegł ich potrzeby i że z kłopotami nie muszą zmagać się sami.

“+Weekend cudów+ trwa. Paczki jadą do rodzin. W tych paczkach, które pakujecie, jest zapakowane mnóstwo miłości, nadziei i wiary w drugiego człowieka. W momencie, kiedy się je otwiera, to wszystko przechodzi na rodzinę!” – podkreśla Joanna Sadzik. “To jest dodawanie skrzydeł ludziom, którzy myślą, że zostali zapomniani, a mieli mniej szczęścia niż inni. A tu nagle ktoś się chce tym szczęściem z nimi podzielić. Bardzo Wam za to dziękujemy! Szlachetna paczka działa cały rok” – przypomniała.

W ramach Szlachetnej Paczki oferowane jest nie tylko wsparcie materialne, ale też pomoc prawna, medyczna, psychologiczna.

W tegoroczną 20. Szlachetną Paczkę zaangażowało się 8 tys. wolontariuszy. Utworzono też 100 nowych centrów Szlachetnej Paczki w małych miejscowościach, by możliwe było dotarcie do jak największej liczby osób, które potrzebują wsparcia.

Akcję wspierają znani sportowcy – m.in. tenisistka Iga Świątek ze swoim zespołem, artyści: Kayah, Urszula Dudziak, Arek Kłusowski, Magdalena Steczkowska, Sławomir, aktorzy Grażyna Wolszczak, Gabriela Muskała, Julia Kamińska, Joanna Jabłczyńska, Janusz Chabior, legenda polskiego himalaizmu Krzysztof Wielicki, skialpinista Andrzej Bargiel, Kinga Baranowska oraz ratownicy z Grupy Podhalańskiej GOPR.

Według przygotowanego przez Szlachetną Paczkę “Raportu o Biedzie” 1,5 mln Polaków żyje w warunkach stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla psychofizycznego rozwoju człowieka. Średni dochód na osobę w rodzinach objętych wsparciem Szlachetnej Paczki to – po odliczeniu stałych kosztów utrzymania – 12 zł na dzień, a niektórzy mają jeszcze mniej.

wos/ pad/