Szlachetna Paczka: Nietypowa studniówka na Starym Rynku

Zbiórka, pokaz sztuczek wykonywanych przez magika, a następnie polonez, bez którego studniówka obyć się nie może. Na 100 dni przed finałem Szlachetnej Paczki wolontariusze akcji zachęcali poznaniaków, by wzięli w niej aktywny udział. „Chcemy pokazać, że pomaganie to bardzo duża radość” – mówi nam Idalia Jur ze Stowarzyszenia Wiosna.

Dziesiątki osób w różnym wieku, zdecydowana większość w charakterystycznych, czerwonych koszulkach. To wolontariusze Szlachetnej Paczki, którzy przyszli na Stary Rynek, by promować ideę zbiórki.

– To jest ten moment, kiedy każda osoba, która chce zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki, może to zrobić – tłumaczy zaaferowana Idalia Jur, jedna z osób zgromadzonych na Starym Rynku. Idalia reprezentuje Stowarzyszenie Wiosna zajmujące się organizacją Szlachetnej Paczki. Jak tłumaczy, całe zamieszanie na Starym Rynku spowodowane jest studniówką akcji, do finału której pozostało dokładnie 100 dni.

– Zatańczymy poloneza, który jest bardzo symbolicznym tańcem. Chcemy pokazać, że pomaganie to bardzo duża radość – podkreśla Idalia. – Pobawimy się, potańczymy, spędzimy miło czas.

– Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki? – dopytujemy.

– Aby zostać wolontariuszem, trzeba wejść na stronę www.superw.pl, a następnie wybrać Szlachetną Paczkę lub Akademię Przyszłości, projekt siostrzaną. Jakie warunki trzeba spełnić? Trzeba przede wszystkim chcieć, mieć świadomość, że wolontariat w Szlachetnej Paczce lub Akademii Przyszłości to wolontariat wyższego prestiżu. Chcemy, żeby w naszych programach każdy coś otrzymywał, nie tylko dzieci czy rodzina, ale też darczyńca czy wolontariusz. W Szlachetnej Paczce wolontariusz idzie do wyznaczonej rodziny, sprawdza jej potrzeby i kwalifikuje ją do programu. Następnie wszyscy szukamy darczyńców, a w końcowym etapie taki wolontariusz wręcza paczkę zakwalifikowanej rodzinie – wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Chwilę po naszej rozmowie zaczyna się studniówka Szlachetnej Paczki. Główne atrakcje to pokaz sztuczek wykonywanych przez magika i polonez, odtańczony na płycie Starego Rynku – wszak bez tego tańca żadna studniówka obyć się nie może. Jak to wszystko wyglądało, zobaczycie na zdjęciach poniżej.

W imieniu organizatorów Szlachetnej Paczki zapraszamy do wspieranie tej – jaka sama nazwa wskazuje – szlachetnej inicjatywy. Więcej przeczytacie o niej na stronie: www.szlachetnapaczka.pl/superw