Poznańscy naukowcy opracowali test, który rozróżnia Sars-CoV-2 i grypę przy jednym badaniu

Zakażenia koronawirusem Sars-COV-2 i wirusem grypy dają podobne objawy, przez co mogą zmylić zarówo pacjentów jak i lekarzy. Konieczne jest przeprowadzenie testów, które potwierdzą lub wykluczą oba wirusy. Poznańscy naukowcy opracowali specjalny test, który pozwala na rozróżnienie tych dwóch rodzajów wirusów przy jednym badaniu. To pierwszy taki polski test, który wejdzie na rynek.

Powstanie testu MediPAN-COVID+Flu to efekt współpracy naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN z firmami Polpharma i Medicofarma. Jest pierwszym polskim różnicującym testem genetycznym, który pozwala na szybkie, proste i przede wszystkim wiarygodne odróżnienie zakażeń Sars-CoV-2 od grypy. Co ciekawe, jego cena jest podobna do testów wykrywających wyłącznie Sars-CoV-2.

Powstanie testu jest bardzo ważne, ponieważ oba wirusy dają podobne objawy, jednak leczenie zakażeń jest zróżnicowane. Obecnie lekarze muszą wykonywać dwa testy, które potwierdzą lub wykluczą zakażenie jednym lub drugim wirusem. Jeden test pozwalający na rozróżnienie wirusów przy jednym badaniu znacznie poprawi i przyspieszy kwestię diagnozy.

To szczególnie cenne w sytuacji, która jest spodziewana w pierwszym kwartale 2021 roku, kiedy to trzecia fala koronawirusa pokryje się ze szczytem zachorowań na grypę.

W ten sposób nie tylko możliwe będzie skuteczne i szybkie testowanie w kierunku poszczególnych zakażeń, ale także pozytywnie wpłynie na kwestie logistyczne. Nie będzie konieczności odwiedzania przez pacjentów różnych punktów poboru, skróci się czas pracy diagnostów i zmniejszy wykorzystanie infrastruktury laboratoryjnej.

Przy tworzeniu testu zadbano, by wynik był wiarygodny i nie powstawały wyniki fałszywie negatywnych w związku z nieprawidłowym pobraniem materiału do badania.

Test genetyczny MediPAN-COVID+Flu jest przeznaczony do wykrywania dwóch specyficznych genów SARS-CoV-2 oraz po jednym genie specyficznym dla grypy A i grypy B. Zestaw został skonstruowany tak, aby w jednym reakcyjnym dołku wykrywać wirusa SARS‑CoV‑2 i wirusa grypy. Równocześnie, jest on wyposażony w kontrolę prawidłowości wymazu, aby uniknąć wyników fałszywie negatywnych, związanych z nieprawidłowym pobraniem materiału od pacjenta.

PAN

Czułość reakcji wykrywających wirusa określono na >99%, a czas reakcji to około godziny. Interpretacja wyniku także jest prosta, by nie budzić wątpliwości. Można także wykorzystywać te same urządzenia diagnostyczne, co do testu na Sars-CoV-2, dzięki czemu nie trzeba tworzyć nowych podstaw wyposażenia laboratoriów.

Test poznańskich naukowców ma trafić na rynek na początku 2021 roku.