Poznań przedłuża pomoc dla lokalnych przedsiębiorców

Z uwagi na utrzymanie obostrzeń sanitarnych, MIasto Poznań wraz z ZKZL podjęły decyzję o przedłużeniu pomocy dla poznańskich przedsiębiorców o kolejne miesiące.

Pandemia sprawiła, że wielu przedsiębiorców znalazło się w bardzo trudnej sytuacji. Nie wszyscy mogli liczyć na wsparcie w ramach rządowej pomocy, a dla innych była ona zaledwie kroplą w morzu potrzeb. Miasto Poznań stara się pomagać lokalnym biznesom w ramach własnych działań.

Jednym z nich jest pomoc organizowana wraz z ZKZL, polegająca na obniżce czynszów lokali miejskich dla najbardziej poszkodowanych przez pandemię branż. Najczęściej z tej pomocy korzystają lokale gastronomiczne, jednak odbiorów jest więcej.

Z uwagi na utrzymanie obostrzeń sanitarnych, podjęto decyzję o przedłużeniu akcji do końca marca 2021 roku.

Pomoc dla poszkodowanych jest zadaniem rządu, ale kolejne rządowe tarcze nie do końca spełniają swoje zadanie. Najlepiej świadczy o tym desperacja przedsiębiorców, którzy zdecydowali się otworzyć swoje lokale pomimo pandemii. W tej sytuacji decyzja o wydłużeniu obniżek czynszu była oczywista. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Na 50% obniżkę czynszu mogą liczyć firmy objęte zakazem prowadzenia działalności gospodarczej, czyli m.in. kluby fitness, siłownie i kluby muzyczne. Branże gastronomiczna i turystyczna, które mogą działać w ograniczonym zakresie, uzyskały 25% obniżki czynszu.

Co ważne, przedsiębiorcy, którzy skorzystali z akcji w ubiegłym roku, chcąc przedłużyć preferencyjne warunki muszą złożyć wniosek o przedłużenie akcji.

Istotny jest także fakt, że z tegorocznej pomocy będzie mogło skorzystać więcej podmiotów. Właściciele lokali użytkowych należących do miasta, którzy wcześniej nie spełnili wymagań dotyczących spadku dochodów, będą mogli teraz ponownie złożyć wniosek o obniżkę czynszu. Tym razem będą musieli wykazać spadek przychodów o 25% w grudniu 2020 roku w stosunku do grudnia 2019 roku.

Wydłużono także pomoc dla przedsiębiorców w ramach pierwszej poznańskiej tarczy antykryzysowej, która powstała wiosną 2020 roku. Z uwagi na fakt, że sytuacja przedsiębiorców, którzy z niej korzystali nie uległa zmianie, Miasto Poznań i ZKZL wydłużyły termin uzupełnienia kaucji aż o rok, do 30 kwietnia 2022.

Dokumenty i wnioski dostępne będą na stronie ZKZL w ciągu maksymalnie 7 dni.