CBA rozbiło międzynarodową grupę przestępczą, która naraziła Skarb Państwa na ok. 80 mln złotych strat

CBA rozbiło międzynarodową grupę przestępczą, która działała na terytorium Polski i Niemiec, zajmując się oszustwami podatkowymi w zakresie handlu olejami roślinnymi. W sprawie zatrzymano 12 osób, które usłyszały już zarzuty przedstawione przez Poznańską Prokuraturę. Straty Skarbu Państwa wyceniono na ok. 80 mln złotych.

Jak ustalono w toku śledztwa, na terytorium Polski i Niemiec działała grupa przestępcza specjalizująca się w oszustwach podatkowych w handlu olejami roślinnymi.

Działalność grupy oparta była o sieć spółek, którymi zarządzano w taki sposób, aby unikać blokady środków finansowych na rachunkach (tzw. znikających podatników). W rezultacie ich działalności, na rachunki bankowe znikających podatników nie wpływały żadne środki, które organy finansowe mogłyby zająć w związku z podejrzeniem prania pieniędzy.

wyjaśnia CBA

W ramach międzynarodowej współpracy i Europolu, polscy funkcjonariusze podjęli współpracę z Niemieckim Urzędem Skarbowym do Ścigania i Spraw Karnych w Berlinie, co pozwoliło na zatrzymanie jednego z członków grupy przestępczej i przeszukań w sprawie, gdyż podejrzewano, że to właśnie w Niemczech znajdują się kluczowe dowody w sprawie.

Łącznie zatrzymano 12 osób, w tym jedną w Berlinie. Czynności przeprowadzono na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego, śląskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego.  Wśród zatrzymanych jest także osoba uznawana za organizatora procederu.

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu przedstawiła zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz popełnienia przestępstw skarbowych.

Straty Skarbu Państwa z tytułu popełnianych oszustw oszacowano dotychczas na kwotę niemal 80 mln złotych.

Ustalenia śledczych wykazały również, że zatrzymani wystąpili o wsparcie w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej. W toku prowadzonych działań zwrócono się do Polskiego Funduszu Rozwoju o zablokowanie wypłaty wnioskowanych środków pomocowych.