Historyczny słup przypomina o dawnej trasie trolejbusowej w Poznaniu

Do lat 70. chcąc dojechać z centrum Poznania na Naramowice czy Umultowo można było skorzystać z linii trolejbusowej. Dziś pozostał po niej jedynie… słup, który właśnie został odremontowany i powrócił w rejon pętli Wilczak przypominając o tej formie przemieszczania się po mieście w historii Poznania.

 

Trolejbusy pojawiły się w Poznaniu w czasach międzywojennych. Trasa przez ul. Szelągowską z Garbar w kierunku Naramowic i Umultowa funkcjonowała do 1969 roku, by rok później zostać zlikwidowaną. Przez lata przy ul. Szelągowskiej stał słup, który przypominał o tej formie komunikacji zbiorowej w historii Poznania.

W związku z pracami przy budowie trasy tramwajowej na Naramowice, w połowie maja tego roku został on zdemontowany. Dzięki staraniom pasjonatów komunikacji miejskiej oraz przedstawicieli jednostek miejskich, powrócił on na swoje miejsce przypominając o dawnej trasie.

Słup został poddany renowacji, którą zajął się wykonawca nowej inwestycji. Umieszczono na nim także tabliczkę pamiątkową. Teraz powrócił już na ul. Szelągowską, a docelowo, w gablocie przystanku autobusowego umieszczone zostaną informacje o historii trolejbusów w Poznaniu.

Cieszymy się, że przy budowie trasy na Naramowice możemy łączyć nowoczesność z historią dzięki wyeksponowaniu pamiątki po trolejbusach. Słup jest w takim miejscu, że nie będzie trzeba go demontować nawet w przypadku budowy kolejnego etapu trasy tramwajowej na Naramowice, czyli od Wilczaka w stronę Małych Garbar – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.