“Pseudomedyczne poglądy bez poparcia naukowego” podczas konferencji na MTP. Stowarzyszenie apeluje do prezesa Targów

Stowarzyszenie Otwarte Ramiona zwróciło się z apelem do prezesa Grupy MTP, Tomasza Kobierskiego w sprawie zaplanowanej na weekend konferencji „Czego Ci lekarz nie powie”, która ma odbyć się na terenie Targów Poznańskich. Jak wskazują, jest to „wysoce wątpliwe naukowo wydarzenie” z prelegentami głoszącymi „pseudomedyczne poglądy bez poparcia naukowego”.

Konferencja ma się odbyć 26 czerwca na terenie MTP. Jak podkreśla Stowarzyszenie, wśród prelegentów są osoby znane z głoszenia pseudomedycznych i zaprzeczających wiedzy naukowej opinii. Wskazano, że wobec niektórych z nich od lat prowadzone są działania samorządów lekarskich, które domagają się wyciągnięcia konsekwencji w związku ze szkodliwością pseudomedycznych opinii.

„Z pewnością nie są Państwu obce poglądy prelegentów owej konferencji, którzy bogacą się na głoszeniu pseudonaukowych teorii, niejednokrotnie skrajnie niebezpiecznych dla pacjentów, promując chociażby alternatywne, zaprzeczające nauce metody leczenia nowotworów m.in. przy pomocy związku DMSO. W powodu wlewów m.in. właśnie tego związku zmarła w Poznaniu w 2019 roku młoda kobieta. Jeden z prelegentów aktywnie działa w ruchach antyszczepionkowych, za co został zawieszony w prawie wykonywania zawodu lekarza. Czy więc Międzynarodowe Targi Poznańskie chcą pod swoim logo promować tego typu teorie, opinie i postawy?” – wskazano w liście.

Stowarzyszenie zwraca uwagę na fakt, że to właśnie na Międzynarodowych Targach Poznańskich od miesięcy funkcjonuje szpital tymczasowy, na terenie którego lekarze walczą o zdrowie i życie osób zakażonych koronawirusem. To także największy w regionie punkt szczepień przeciw Covid-19. Zdaniem autorów listu, organizacja konferencji, podczas której podważa się wysiłek i pracę lekarzy i kadry medycznej działających tuż obok szpitala tymczasowego i miejsca szczepień jest „skrajnie bulwersująca”.

„Czy więc Międzynarodowe Targi Poznańskie chcą pod swoim logo promować tego typu teorie, opinie i postawy? Czy obok odbywających się ratujących życie szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, odbywać mają się wykłady wpajające ludziom kłamliwe teorie o szkodliwości szczepień i medycyny konwencjonalnej? W naszym odczuciu, jest to skrajnie bulwersujące i jesteśmy głęboko zwiedzeni Państwa postawą.” – podkreślono.

Autorzy listu do prezesa Kobierskiego liczą, że mimo trudnej sytuacji finansowej branży targowej, Grupa MTP nie zezwoli na organizację podobnych wydarzeń i konferencji, w których podważa się wiedzę naukową. Jak podkreślają, przede wszystkim ze względu na dobro pacjentów i całego społeczeństwa.

 

AKTUALIZACJA (25 czerwca 2021):

Grupa MTP odpowiedziała na nasze pytania i prośbę o komentarz. Więcej na ten temat tutaj.