Będzie bezpieczniej dla pieszych na ul. Morasko, ale kierowców czekają czasowe utrudnienia

Zamiast nierównego i często błotnego pobocza, nowy, równy chodnik z odpowiednią kanalizacją deszczową i odwodnieniem – takie zmiany czekają pieszych na ul. Morasko. W poniedziałek rozpocznie się tam budowa nowego chodnik.

 

Chodnik wzdłuż ul. Morasko na odcinku między ul. Szklarniową i Meteorytową i Deszczową to inwestycja, na którą od dawna czekają pobliscy mieszkańcy. Obecnie muszą oni chodzić poboczem drogi, które nie jest zbyt szerokie, a na dodatek jest nierówne. Negatywnie wpływa to zarówno na komfort jak i bezpieczeństwo poruszania się.

Inwestycja została podzielona na etapy. Początkowo wykonywane będą roboty rozbiórkowe, w tym m.in. frezowanie nawierzchni jezdni, a także prace przy budowie kanalizacji deszczowej.

Nowy chodnik będzie miał ok. 800 metrów długości i od 2 do 3 metrów szerokości. W ramach prac utwardzone będą zjazdy do przyległych posesji, ulica zyska odwodnienie i nową kanalizację deszczową, a oświetlenie zostanie przebudowane.

Ścieżka dla pieszych na odcinku od ul. Szklarniowej powstanie po wschodniej stronie ulicy, jako kontynuacja istniejącej infrastruktury. Następnie, od przejścia dla pieszych chodnik poprowadzony będzie po stronie zachodniej. W rejonie przystanku „Deszczowa” zaprojektowano nowe przejście dla pieszych, a to istniejące przy ul. Szklarniowej będzie przesunięte o około 40 metrów kierunku południowym.

Na wysokości przystanków wybudowane zostaną platformy wyniesione względem krawędzi jezdni, co ułatwi wsiadanie do autobusów.

Na czas prac wprowadzony zostanie ruch wahadłowy, który początkowo będzie obowiązywał na odcinku od ul. Nad Różanym Potokiem do ul. Meteorytowej, gdzie wyłączony będzie lewy pas. Ustawione zostaną tymczasowe sygnalizatory świetlne. Na czas robót zamknięty zostanie także wyjazd z ul. Nad Różanym Potokiem. Wprowadzone będzie ograniczenie prędkości do 30 km/h. Zmieni się również lokalizacja przystanków autobusowych Deszczowa – przesunięte zostaną za skrzyżowanie z ul. Meteorytową.